Temat dnia "Gazety Wyborczej": Jak pomimo różnic nie pokłócić się przy wigilijnym stole? Rozmowa Aleksandry Klich z Jackiem Santorskim

Jacek Santorski, Aleksandra Klich, Zdjęcia i montaż: Barbara Zaniewska, Studio tv
23.12.2015 17:33

Różnice w poglądach często sprawiają, że świąteczne spotkania z rodziną zamieniają się w pasmo sporów i kłótni. Czy jest sposób, aby im zapobiegać? W jaki sposób można przezwyciężyć różnice i okazać sobie szacunek? - Kłopot z szacunkiem pojawia się wtedy, gdy mamy kłopot z poczuciem własnej wartości, gdy mamy kłopot z byciem docenionym, gdy mamy poczucie bezradności wobec jakiejś trudnej sytuacji. Jeżeli te stresy są jakoś zredukowane, to my nagle stajemy się zdolni i skłonni do przejawiania, przyjmowania i dostrzegania szacunku, a on jest nam niesłychanie głęboko potrzebny. Potrzeba szacunku i bardzo jej bliska potrzeba sprawiedliwości są bardzo pierwotne - mówi psycholog, Jacek Santorski, gość Aleksandry Klich w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Bardzo często punktem zapalnym podczas wspólnego świątecznego ucztowania jest różnica w poglądach politycznych. Nierzadko bywa tak, że każdy członek rodziny sympatyzuje z inną partią, co w konsekwencji prowadzi do wielu sporów. Według gościa Tematu dnia, Boże Narodzenie jest dobrym czasem na łagodzenie nieporozumień, gdyż można się wówczas odwołać do narracji świąt. Warto wznieś się ponad podziały i poszerzyć perspektywę swojego myślenia. Argumenty oponentów można też obrócić w żart. - Jeśli poczujemy się dotknięci, trzeba wziąć głęboki wdech i poprzez wydech rozpuścić to wszystko. Potem można powiedzieć: ?tato, jedno jest niewątpliwe, że najlepszego sortu jest ten karp? - mówi Jacek Santorski. Zdecydowanie najważniejszy jest szacunek do drugiej osoby i zaufanie, którym powinniśmy się darzyć nie tylko przy wigilijnym stole.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka