"Pomaganie sprawia, że jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi". Opowiadają Ochojska, Owsiak, Stryczek

Zdjęcia: Konrad Kultys; Montaż: Barbara Zaniewska
23.12.2015 14:11

Pomaganie sprawia, że jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi - twierdzą naukowcy. Jak pomoc drugiej osobie wpływa na ludzkie życie? Opowiadają Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, ks. Jacek Stryczek.

- Pomaganie, które jest czymś więcej niż 'odruchem dobrego serduszka', jak to ludzie mówią, jest czymś naprawdę niezwykle trudnym z kilku powodów. Po pierwsze nigdy nie pomożemy wszystkim, zawsze będziemy musieli dokonać wyboru - mówi Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Święta Bożego Narodzenia częściej skłaniają do pochylenia się nad losem drugiego człowieka i podjęcia trudu pomocy. Dlatego to właśnie w tym okresie najbardziej rzucają się w oczy inicjatywy, których celem jest poprawa bytu i losu wielu ludzi. Szlachetna Paczka, Świąteczna Orkiestra Wielkiej Pomocy, Polska Akcja Humanitarna to jednak inicjatywy, które można wspomagać, przez cały rok. Poza nimi funkcjonuje wiele mniejszych, mniej znanych organizacji, z ogromnym poświęceniem niosących pomoc potrzebującym. Warto więc pomagać nie tylko do święta.

- Pomagamy i tak robi cały świat - mówi Jurek Owsiak. Co daje mu pomaganie? - Duma, konkretny efekt i rock and roll - dodaje. Jego zdaniem miliony Polaków rozumieją, w czym tkwi istota pomagania.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka