Temat dnia "Gazety Wyborczej": Przepis na idealny prezent według Maorysów. Rozmowa Olgi Woźniak z prof. Wojciechem Bursztą

Wojciech Burszta, Olga Woźniak, Zdjęcia i montaż: Aleksandra Walasek, Dorota Halicka, Studio tv
22.12.2015 19:57

- Prezent nie musi być drogą rzeczą, tylko starannie przemyślaną. Powinien wynikać ze znajomości drugiej osoby i z chęci nawiązania kontaktu z nią poprzez rzecz, bądź poprzez ducha, naturę tej rzeczy. Bardzo ważny jest kontakt osób, które się obdarowują. To uruchamia wymianę, która potem powtarza się nieustannie - mówi prof. Wojciech Burszta, gość Olgi Woźniak w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Z antropologicznego punktu widzenia, prezent to dalekie echo społeczeństw daru, które nie znały jeszcze gospodarki towarowej. Relacje między ludźmi tworzone były właśnie poprzez wzajemne obdarowywanie się. Była to wymiana uśmiechu, pracy, konkretnych wyrobów. Jak wyjaśnia prof. Burszta, dzisiaj przywykliśmy do postrzegania prezentów przez pryzmat ich wartości materialnej. Obecnie jedynie Boże Narodzenie jest momentem, kiedy potrafimy obdarowywać się zupełnie bezinteresownie. Zdaniem gościa Tematu dnia, idealny prezent to taki, w którym przekazujemy część siebie. To zasada zaczerpnięta od plemienia Maorysów. Prezent wcale nie musi być drogi, najistotniejsze, aby odzwierciedlał znajomość drugiej osoby. Dalekim echem dawnych społeczeństw są też wszelkiego typu akcje charytatywne. Niezwykle ważna jest jednak możliwość odwzajemnienia prezentu: - Antropolodzy wiedzą, że nie ma gorszej rzeczy jak dar, który nie może zostać odwzajemniony. Taki dar potrafi poniżać - mówi prof. Burszta.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka