Temat dnia "Gazety Wyborczej": Agnieszka Kublik rozmawia z prof. Mirosławem Koftą o liście przeciwko dzieleniu Polaków wysłanym przez psychologów do prezydenta i premier

Mirosław Kofta, Agnieszka Kublik, Zdjęcia i montaż: Aleksandra Walasek, Barbara Zaniewska, Studio tv
21.12.2015 19:40

Psychologowie zbulwersowani określeniami, jakie pojawiają się w retoryce rządzących, napisali list otwarty do prezydenta, premier oraz marszałka Sejmu - Psychologowie Przeciw Podziałom. - Język debaty publicznej gwałtowanie się pogorszył. Niektórzy liderzy używają w gruncie rzeczy języka nienawiści w stosunku do osób, które nie popierają partii rządzącej. Wydaje się, że zwłaszcza określenia, którymi posługuje się pan prezes Kaczyński, są absolutnie nie do przyjęcia w publicznej debacie. One mają charakter piętnujący, stygmatyzujący. To nie chodzi tylko o to, że ludzi się dzieli, ale obraża się ludzi, którzy nie popierają poglądów partii rządzącej - mówi prof. Mirosław Kofta z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, gość Agnieszki Kublik w 'Temacie dnia >>Gazety Wyborczej<<'.

Zdaniem prof. Kofty język, jakim posługują się obecnie politycy jest oburzający nie tylko dla przeciwników partii rządzącej, lecz także dla tych, którzy oddali swój głos na PiS. Określanie ludzi jako 'gorszy sort' nie tylko przyczynia się do dzielenia Polaków, lecz także przede wszystkim ich upokarza. To z kolei budzi w ludziach głównie złość, ale również śmiech. Według prof. Kofty także ci głosujący na Prawo i Sprawiedliwość czują zażenowanie, słuchając wypowiedzi polityków. - Mam wrażenie, że Jarosław Kaczyński nie panuje już emocjonalnie nad językiem. Jeżeli ktoś wierzy, że przemawia przez niego duch narodu, to się trochę myli. Nie ma niczego takiego, jak duch narodu. W każdym społeczeństwie jest podział zdań, są różne opinie i każdy wytrawny polityk doskonale wie, że ludzie, którzy mają odmienne poglądy, będą demokrację manifestowali - stwierdza Kofta.

W ramach 'Tematu dnia >>Gazety Wyborczej<<' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki 'Tematu dnia >>Gazety Wyborczej<<'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka