Temat dnia "Gazety Wyborczej": "Byłbym ostrożny z tym, że to rozkwit społeczeństwa obywatelskiego" - prof. Raciborksi o manifestacjach

Agnieszka Kublik, Jacek Raciborski; Zdjęcia i montaż: Barbara Zaniewska, Studio TV
14.12.2015 21:24

- O ile sobotnia manifestacja była spontaniczna, ludzie pojedynczo docierali i byli na niej jako obywatele, niedzielna była dowodem dużej siły mobilizacji struktur partii i innych struktur zbudowanych wokół niej - mówi prof. Jacek Raciborski w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Prof. Jacek Raciborski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, porównuje manifestację zorganizowaną przez KOD z niedzielnymi demonstracjami zwolenników rządu: - To była inna manifestacja, proszę zwrócić uwagę na te rzędy autokarów, na sposób organizacji. To jest inny sposób organizacji - zaznacza gość Agnieszki Kublik. Podkreśla również, że nie mamy jeszcze do czynienia z przebudzeniem Polaków, z rozkwitem społeczeństwa obywatelskiego. Zdaniem prof. Raciborskiego nadal jest ono pasywne: - Deficyty obywatelskości w Polsce są głębokie, natomiast to, co się stało w ostatnich tygodniach, to jest wymuszona polaryzacja, nie można być obojętnym, nie można czekać, nie można nie reagować. I konsekwencją tego jest poczucie obywatelskiego przebudzenia, ale byłbym ostrożny z tym, że jest to rozkwit społeczeństwa obywatelskiego - dodaje.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj całą rozmowę 'Nie można nie reagować'. Już 67% Polaków widzi w Dudzie prezydenta zależnego od Kaczyńskiego. Z prof. Jackiem Raciborskim rozmawia Agnieszka Kublik i pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka