Temat dnia "Gazety Wyborczej": Jaką rolę Polska chce grać w UE? Josef Pazderka: "Sprzeczne wypowiedzi"

Josef Pazderka, Roman Imielski; Zdjęcia i montaż: Barbara Zaniewska, Studio TV
07.12.2015 20:09

- Po jednej stronie słyszę zapewnienia o tym, że chcemy stosunków pragmatycznych, jesteśmy trochę więcej sceptyczni, ale chcemy dobrych stosunków z Brukselą i z Berlinem. Po stronie drugiej słyszę wypowiedzi, które idą wbrew temu. To zaskakujące - mówi Josef Pazderka, korespondent Czeskiej Telewizji Publicznej.

Gość Tematu dnia 'Gazety Wyborczej' podkreśla w rozmowie z Romanem Imielskim, że Polska była i jest liderem w swoim regionie. Pazderka zastanawia się przy tym, w jakim kierunku pójdzie pod nową władzą nasz kraj. - Jestem ciekawy tego nowego rządu na poziomie unijnym, na poziomie stosunku do Berlina, do Brukseli. Na razie czeski dziennikarz podkreśla emocjonalny ton wielu wypowiedzi polskich rządzących, które nie stawiają naszego kraju w dobrym świetle. Josef Pazderka za zaskakujące i szokujące uznaje np. postawy ministra Błaszczaka czy prof. Glińskiego. Uważa przy tym, że to poprzedni rządzący są w dużej mierze odpowiedzialni za to, co dzieje się teraz: - Za każdą klęskę Platformy przychodzi odwet - podkreśla Pazderka, mówiąc np. o sytuacji Trybunału Konstytucyjnego czy zaniedbaniu mediów publicznych.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj całą rozmowę 'Za każdą klęskę PO przychodzi odwet' - Roman Imielski i Josef Pazderka o Polsce z perspektywy Czech oraz dezintegracji UE i pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka