"Temat dnia Gazety Wyborczej": "Rozkręcono kampanię lęku przed uchodźcami" - Michał Bilewicz o nienawiści rasowej

Michał Bilewicz, Wojciech Maziarski; Zdjęcia i montaż: Barbara Zaniewska, Aleksandra Walasek, Studio TV
04.12.2015 21:03

- Rozkręcono kampanię lęku przed uchodźcami, lęków antymuzułmańskich. W czasie kampanii wyborczej był to jeden z czynników, które decydowały o zwycięstwie - podkreśla gość 'Tematu dnia'. Dr hab. Michała Bilewicza niepokoi wzrost zachowań rasistowskich i ksenofobicznych w naszym kraju, w którym coraz częściej pojawiają się ataki na osoby wyglądające inaczej. Takie osoby mogą być narażone dzisiaj na napaść rozjuszonego tłumu, którego emocje wyzwoliła kampania wyborcza. - Stworzono lęk przed czymś, co Polski w ogóle nie dotyczy. W ciągu tygodnia, gdy do Szwecji przybyło 10 tys. uchodźców, do Polski przybyło 3 uchodźców. Według Michała Bilewicza problem został sztucznie wykreowany. Rozmówca Wojciecha Maziarskiego podkreśla również, ze bardzo niepojący jest brak reakcji ze strony polityków na antymuzułmańskie, rasistowskie zachowania.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj całą rozmowę Kaczyński tworzy kryzys, chce być mężem opatrznościowym, a Polacy się kłócą. Michał Bilewicz i Wojciech Maziarski o podzielonej Polsce i pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
    Sport
    Kultura
    Gospodarka