"Temat dnia Gazety Wyborczej": O wolności, antyliberalizmie młodego pokolenia i Polsce rządzonej przez zdrajców z prof. Ireneuszem Krzemińskim rozmawia Agnieszka Kublik

Agnieszka Kublik, prof. Ireneusz Krzemiński, Zdjęcia i montaż: Barbara Zaniewska, Aleksandra Walasek, Studio TV
02.12.2015 20:38

'Trybunał prostytucyjny won za Don' to hasło, które pojawiło się dziś podczas pikiety pod Sejmem zorganizowanej przez warszawski Klub 'Gazety Polskiej' oraz stowarzyszenie 'Solidarni 2010'. Wystąpienia te skomentował prof. Ireneusz Krzemiński, który w cyklu 'Temat dnia' rozmawiał z Agnieszką Kublik: - To byłoby komiczne, gdyby nie było tragiczne - podsumował.

- To pokazuje jakieś nieporozumienie umysłowe tych ludzi, którzy piszą takie rzeczy. Ponieważ to praktyka, którą rozwija ich rząd, jest prosto znad Donu i w tym kierunku zmierza - zaznaczył prof. Krzemiński. Zdaniem socjologa coś się stało z mentalnością Polaków, z których wielu uwierzyło w wizję Polski rządzonej przez zdrajców. Jak podkreśla, trudno zrozumieć to, że atakują Trybunał Konstytucyjny, który w swoich założeniach ma bronić demokrację i jej instytucje przed samowolą rządzących. Według Profesora dysonans następuje również w przypadku młodych ludzi, spośród których wielu ma poglądy antyliberalne przy jednoczesnym silnym przywiązaniu do wolności : - To pokolenie, które ma niesłychanie roszczeniowe postawy wobec rzeczywistości, wobec państwa, i które uważa, że jako obywatele nic nie powinniśmy dla państwa robić albo niewiele. Jednocześnie ma taką wizję egoistycznego działania: 'ja mam prawo robić, co mi się podoba, byle się nikt nie wtrącał'. W rozmowie z Agnieszką Kublik prof. Ireneusz Krzemiński porusza również temat ograniczenia wolności słowa i swobód obywatelskich, z którymi coraz częściej mamy do czynienia w ostatnich tygodniach. Jako przykład podaje ostatnią informację o tym, że in vitro nie będzie refundowane od przyszłego roku. Komentując planowaną przez Komitet Obrony Demokracji pikietę w obronie Trybunału Konstytucyjnego, gość 'Tematu dnia' dodaje: - Wydaje mi się to fundamentalne, żeby istniała taka instytucja, która będzie niezależna od wszystkich władz. Demokracja jest budowana nie tylko na woli ludu, ale też na podziale władz. I lud powinien sobie to przypomnieć.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka