"Temat dnia Gazety Wyborczej": Kaczyński pod hasłem "Solidarności" likwiduje podstawy ładu demokratycznego - prof. Krzemiński

Agnieszka Kublik, prof. Ireneusz Krzemiński, Zdjęcia i montaż: Barbara Zaniewska, Aleksandra Walasek, Studio TV
02.12.2015 20:16

- Jarosław Kaczyński pod hasłem 'Solidarności' likwiduje podstawy ładu demokratycznego, który został skonstruowany - tak działania nowego rządu komentował prof. Ireneusz Krzemiński, który w cyklu 'Temat dnia' rozmawiał z Agnieszką Kublik.

Prof. Ireneusz Krzemiński podkreśla, że Trybunał Konstytucyjny w swoich założeniach ma bronić demokrację i jej instytucje przed samowolą rządzących. Według Profesora dysonans następuje przykładowo w przypadku młodych ludzi, spośród których wielu ma poglądy antyliberalne przy jednoczesnym silnym przywiązaniu do wolności : - To pokolenie, które ma niesłychanie roszczeniowe postawy wobec rzeczywistości, wobec państwa, i które uważa, że jako obywatele nic nie powinniśmy dla państwa robić albo niewiele. Jednocześnie ma taką wizję egoistycznego działania: 'ja mam prawo robić, co mi się podoba, byle się nikt nie wtrącał'. W rozmowie z Agnieszką Kublik prof. Ireneusz Krzemiński porusza również temat ograniczenia wolności słowa i swobód obywatelskich, z którymi coraz częściej mamy do czynienia w ostatnich tygodniach. Jako przykład podaje ostatnią informację o tym, że in vitro nie będzie refundowane od przyszłego roku.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj całą rozmowę O wolności, antyliberalizmie młodego pokolenia i Polsce rządzonej przez zdrajców z prof. Ireneuszem Krzemińskim rozmawia Agnieszka Kublik

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka