"Temat dnia Gazety Wyborczej": Czy Tusk wróci do Polski na białym koniu i dlaczego Paweł Kowal ocenia go na trójkę z plusem - pyta Wojciech Maziarski

Paweł Kowal, Wojciech Maziarski; Zdjęcia i montaż: Dorota Halicka, Aleksandra Walasek, Studio tv
01.12.2015 18:36

- Niestety w okolicach trójki - tak Paweł Kowal, który w cyklu 'Temat dnia' rozmawia z Wojciechem Maziarskim, ocenia rok urzędowania Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Razem z dziennikarzem 'Gazety Wyborczej' zastanawia się również nad przyszłością byłego lidera Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Kowala Tusk nie wróci do Polski na białym koniu, a jego pozycja w organach UE może być zagrożona, choćby przez zakusy niemieckich polityków.

Paweł Kowal wystawia surową ocenę szefowi Rady Europejskiej. Jego zdaniem Donald Tusk przeniósł warszawskie standardy do polityki brukselskiej. - W Brukseli liczy się to, że dużo się rozmawia i zawiera kompromisy. Po drugie Tusk trafił na bardzo mocnego partnera, jakim jest Juncker, który od samego początku wszedł w mocne zwarcie z Tuskiem. Kowal w odpowiedzi na to, iż Tusk jest chwalony za przyjęcie roli przywódcy, inicjatora w wielu sytuacjach, np. kiedy ważyły się losy Grecji, uważa, że to jednak za mało: - To był pewien teatr. Tusk z opóźnieniem zareagował na sprawę Grecji. On zawsze ma 2-3 tygodnie opóźnienia. Gość 'Tematu dnia' komentuje również głosy ze strony nowego rządu, w których pojawił się wątek postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Według Pawła Kowala nie ma takiego powodu. - Te pierwsze wypowiedzi zostały ucięte przez prawicę, ja tak to zrozumiałem. Uznano, że to nie jest temat. Paweł Kowal pytany, czy tego rodzaju posunięcia będą miały wpływ na wizerunek Polski, zaznacza, by nie martwić się wizerunkiem tylko interesami: - Zobaczmy, co się będzie działo, kiedy Tusk będzie miał szansę być wybrany na drugie 2,5 roku. Moim zdaniem nikt z Polski nie powinien przyłożyć ręki do tego, żeby Tuskowi nie dać tej szansy. W rozmowie z Wojciechem Maziarskim Paweł Kowal komentuje też scenariusz na powrót Tuska do Polski. - Wydaje mi się, że w tej chwili w Polsce zachodzą takie zmiany, że tego, co było, już nie będzie. Mam wrażenie, że ta koncepcja, że Tusk powróci na białym koniu, na stanowisko szefa Platformy, które miała dla niego trzymać Ewa Kopacz, jest raczej złudna.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka