"Studio Wyborczej. Sprawdzam": "Część ludzi, do których ja należę, czuje przygnębienie" - Pszoniak rozmawia z Kublik o wyborach i o tym, co może po nich nastąpić

Agnieszka Kublik, Wojciech Pszoniak; Zdjęcia i montaż: Kinga Kenig, Jarosław Tokarski, Dorota Halicka
23.10.2015 19:09

- Cała atmosfera tych wyborów jest przygnębiająca. Doprowadzenie do sytuacji, kiedy mówi się, że Polska jest w ruinie, mnie to oburza. Myślę że stało się coś strasznego - zaznacza Wojciech Pszoniak, który w 'Studiu Wyborczej. Sprawdzam' rozmawia z Agnieszką Kublik o atmosferze wyborów, nastrojach społecznych i tym, co może się wydarzyć po 25 października.

Pytany o to, co będzie robił po wyborach, Wojciech Pszoniak odpowiada, że będzie robił swoje. Obawia się jednak tego, co nastąpi. - Przeżywaliśmy już władzę PiS, ja nie mam nic przeciwko partii, mam swoje poglądy, ale chodzi o to, co było. Chodzi o atmosferę. Bazą psychologiczną PiS-u jest ta straszna podejrzliwość, to rozszerzanie atmosfery podejrzliwości, spisku, 'kto jest patriotą prawdziwym', 'kto jest Polakiem', atmosfera ciągłego zagrożenia, oni będą ratowali Polskę, która jest niszczona, wyprzedana. Ja uważam, że to jest groźne. Aktor odpowiada też na pytanie, dlaczego udało się tego typu hasłami uwieść Polaków. - Dlatego że populizm jest bardzo atrakcyjny dla ludzi, coraz bogatszy kraj, coraz wspanialej, widzimy coraz więcej ludzi, którym się udaje, ale też są tacy, którym się nie udaje. To jest łatwo rozwinąć, że ktoś jest winny za to, że ty nie masz. Taki mechanizm wszędzie funkcjonuje - podkreśla Pszoniak. Dziwi go również beztroska panująca w Platformie Obywatelskiej, która nie walczy tak, jak powinna w tych wyborach. Jako człowiek kultury Wojciech Pszoniak podkreśla również, że działalność w tej sferze nie jest mocną stroną PO, choć tak się wydawało w 2007 roku, jak dodaje Agnieszka Kublik. Mimo przedwyborczego przygnębienia aktor podkreśla jednak, że jest optymistą i oczywiście wybiera się na wybory. - Kto nie chodzi do wyborów? Nie chce się, nie zależy im na tym? Ja tego nie rozumiem - dodaje gość 'Studia Wyborczej. Sprawdzam'.

To już ostatni odcinek przedwyborczego Studia Wyborczej: Sprawdzam. Zapraszamy ponownie w niedzielę. Od godziny 21 będziemy transmitować specjalny wieczór wyborczy w Studiu Wyborczej. Gośćmi będą prezydent Aleksander Kwaśniewski, redaktor naczelny 'Gazety Wyborczej' Adam Michnik, politolożka z Instytutu Nauk Politycznych UW prof. Ewy Marciniak, oraz redaktor naczelny ?Liberté? Leszek Jażdżewski. Wieczór poprowadzą Aleksandra Sobczak i Roman Imielski.

Obejrzyj pozostałe odcinki 'Studia Wyborczej. Sprawdzam'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka