"Studio Wyborczej. Sprawdzam". Smolar: "PiS to partia, która od początku hołduje projektowi demokracji nieliberalnej"

Renata Grochal, Aleksander Smolar; Zdjęcia i montaż: Jarosław Tokarski, Kinga Kenig, Dorota Halicka
22.10.2015 20:06

Nawiązując do projektu konstytucji PiS, Aleksander Smolar zaznacza, że PO nie zadbało o to, żeby mówić o niej wcześniej. - Dopiero senator Borowski przypomniał, że tu jest istotny problem, który nazwał 'demokraturą', problem zmiany modelu państwa. Mówiąc o dobrej zmianie, posługiwanie się już tym pojęciem to jest unikanie odpowiedzi - zmiana jaka? - zaznacza prezes Fundacji Batorego w rozmowie z Renatą Grochal w 'Studiu Wyborczej. Sprawdzam'.

Aleksander Smolar uważa, że Polacy stoją w obliczu wyboru, który może być dramatyczny. - Choć ja nie lubię języka, w którym traktuje się PiS jako partię autorytarną, to jednak jest to partia, która od początku hołduje projektowi demokracji nieliberalnej. Tzn. demokracji, w której sam proces polityczny nie jest ograniczony przez czynniki liberalne. Innymi słowy to jest koncepcja, w której zwycięzca bierze wszystko. W 'Studiu Wyborczej. Sprawdzam' Aleksander Smolar ocenił również ostatnie debaty i zaznaczył, że mogą one jeszcze wiele zmienić, zwłaszcza jeśli chodzi o małe partie. Smolar za zwycięzcę debaty uważa Adriana Zandberga, który jego zdaniem może być znakiem tego, że polska lewica idzie w dobrym kierunku i zmienia się.

W ramach 'Studia Wyborczej. Sprawdzam' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają szczegóły toczącej się i nabierającej tempa kampanii wyborczej. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Tomasz Prusek, Dominika Wielowieyska, Agnieszka Kublik, Renata Grochal i Paweł Wroński z redakcji 'Gazety Wyborczej' rozmawiają w nich z zaproszonymi gośćmi na gorące i bieżące tematy. Kolejne wydania będą emitowane na żywo poprzez aplikację Periscope na Twitterze o godz. 17.30, jak również będą publikowane w serwisie Wyborcza.pl.

Obejrzyj całe wideo:'Studio Wyborczej. Sprawdzam': Grochal rozmawia ze Smolarem o rozliczeniu Smoleńska, szansach lewicy i stawce najbliższych wyborów

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka