"Studio Wyborczej. Sprawdzam". Smolar: "Dla Kaczyńskiego problem Smoleńska to podstawowa sprawa"

Renata Grochal, Aleksander Smolar; Zdjęcia i montaż: Jarosław Tokarski, Kinga Kenig, Dorota Halicka
22.10.2015 20:01

- Dla Jarosława Kaczyńskiego, moim zdaniem, problem Smoleńska to podstawowa sprawa. I jeśli on mówi, że nie będzie rewanżu, należy z pewnym dystansem odnosić się do tych słów - zaznacza Aleksander Smolar w rozmowie z Renatą Grochal w 'Studiu Wyborczej. Sprawdzam'.

Według prezesa Fundacji Batorego, Aleksandra Smolara, problem Smoleńska i problem upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego niewątpliwie się nasili po wyborach parlamentarnych: - Będziemy mieli nazywane ulice, place, będą budowane pomniki wszędzie i będziemy mieli elementy rewanżu, to nie ulega wątpliwości - zaznacza gość 'Studia Wyborczej. Sprawdzam'. Jego zdaniem zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z konwencji w Warszawie, podczas której mówił 'musimy zapomnieć o odwecie' należy traktować z dużym dystansem. Prawo i Sprawiedliwość ma - zdaniem Smolara - duży problem. - Ten problem ma imię i nazwisko: Donald Tusk. Oni naprawdę chcieliby postawić przed Trybunałem Stanu wielu ludzi, którzy odpowiadali za rządy w ciągu 8 lat. Postawienie Tuska oznaczałoby zantagonizowanie całej Europy, a tu PiS czegoś się nauczył. Aleksander Smolar w 'Studio Wyborczej. Sprawdzam' rozmawia z Renatą Grochal również o stawce najbliższych wyborów parlamentarnych, ostatnich debatach, lewicy i zmianie pokoleniowej na polskiej scenie politycznej .

W ramach 'Studia Wyborczej. Sprawdzam' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają szczegóły toczącej się i nabierającej tempa kampanii wyborczej. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Tomasz Prusek, Dominika Wielowieyska, Agnieszka Kublik, Renata Grochal i Paweł Wroński z redakcji 'Gazety Wyborczej' rozmawiają w nich z zaproszonymi gośćmi na gorące i bieżące tematy. Kolejne wydania będą emitowane na żywo poprzez aplikację Periscope na Twitterze o godz. 17.30, jak również będą publikowane w serwisie Wyborcza.pl.

Obejrzyj całe wideo:'Studio Wyborczej. Sprawdzam': Grochal rozmawia ze Smolarem o rozliczeniu Smoleńska, szansach lewicy i stawce najbliższych wyborów

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka