"Studio Wyborczej. Sprawdzam": Grochal rozmawia ze Smolarem o rozliczeniu Smoleńska, szansach lewicy i stawce najbliższych wyborów

Renata Grochal, Aleksander Smolar; Zdjęcia i montaż: Jarosław Tokarski, Kinga Kenig, Dorota Halicka
22.10.2015 19:10

- Dla Jarosława Kaczyńskiego, moim zdaniem, problem Smoleńska to podstawowa sprawa. I jeśli on mówi, że nie będzie rewanżu, należy z pewnym dystansem odnosić się do tych słów - zaznacza Aleksander Smolar w rozmowie z Renatą Grochal w 'Studiu Wyborczej. Sprawdzam'.

Według prezesa Fundacji Batorego, Aleksandra Smolara, problem Smoleńska i problem upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego niewątpliwie nasili się po wyborach parlamentarnych: - Będziemy mieli nazywane ulice, place, będą budowane pomniki i będziemy mieli elementy rewanżu, to nie ulega wątpliwości - zaznacza gość 'Studia Wyborczej. Sprawdzam'. Jego zdaniem zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z konwencji w Warszawie, podczas której mówił 'musimy zapomnieć o odwecie', należy traktować z dużym dystansem. Prawo i Sprawiedliwość ma zdaniem Smolara duży problem. - Ten problem ma imię i nazwisko: Donald Tusk. Oni naprawdę chcieliby postawić przed Trybunałem Stanu wielu ludzi, którzy odpowiadali za rządy w ciągu 8 lat. Postawienie Tuska oznaczałoby zantagonizowanie całej Europy, a tu PiS czegoś się nauczył. Aleksander Smolar podkreśla również, jak duża jest stawka tych wyborów. Uważa, że Polacy stoją w obliczu wyboru, który może być dramatyczny. - Choć ja nie lubię języka, w którym traktuje się PiS jako partię autorytarną, to jednak jest to partia, która od początku hołduje projektowi demokracji nieliberalnej. Tzn. demokracji, w której sam proces polityczny nie jest ograniczony przez czynniki liberalne. Innymi słowy to jest koncepcja, w której zwycięzca bierze wszystko. W 'Studio Wyborczej. Sprawdzam' Aleksander Smolar ocenił również ostatnie debaty i zaznaczył, że mogą one jeszcze wiele zmienić w wynikach wyborów, zwłaszcza jeśli chodzi o małe partie. Smolar za zwycięzcę debaty uważa Adriana Zandberga, który jego zdaniem może być znakiem tego, że polska lewica idzie w dobrym kierunku i że następuje pewna zmiana pokoleniowa.

W ramach 'Studia Wyborczej. Sprawdzam' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają szczegóły toczącej się i nabierającej tempa kampanii wyborczej. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Tomasz Prusek, Dominika Wielowieyska, Agnieszka Kublik, Renata Grochal i Paweł Wroński z redakcji 'Gazety Wyborczej' rozmawiają w nich z zaproszonymi gośćmi na gorące i bieżące tematy. Kolejne wydania będą emitowane na żywo poprzez aplikację Periscope na Twitterze o godz. 17.30, jak również będą publikowane w serwisie Wyborcza.pl.

Obejrzyj pozostałe odcinki 'Studia Wyborczej. Sprawdzam'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka