"Studio Wyborczej. Sprawdzam": O reformie systemu dowodzenia, polskiej armii i obronności z gen. Stanisławem Koziejem rozmawia Paweł Wroński

Stanisław Koziej, Paweł Wroński, Zdjęcia i montaż: Dorota Halicka, Kinga Kenig, Jarek Tokarski
16.10.2015 19:46

Na jednym z ostatnich spotkań, Antoni Macierewicz w imieniu klubu PiS powiedział, że najważniejszym zadaniem PiS-u jest odwrócenie reformy systemu dowodzenia, która jego zdaniem wprowadza chaos i jest niekonstytucyjna. - Po pierwsze to jest konstytucyjne, co prawda cały czas na ten temat toczyliśmy spór, także w parlamencie, ale ostatecznie, o ile mi wiadomo, Trybunał Konstytucyjny się na ten temat wypowiedział, że to nie jest sprzeczne z konstytucją. Są dwa rodzaje dowództwa sił zbrojnych, jak konstytucja tego wymaga - zapewnia gen. prof. i były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Stanisław Koziej w 'Studiu Wyborczej. Sprawdzam'.

Generał Koziej odniósł się również do zarzutów dotyczących zmiany przyporządkowania szefa Sztabu Generalnego. - Te najnowocześniejsze systemy wojskowe dowodzenia, jak NATO-wski, czy amerykański, doświadczone w wielu wojnach i operacjach, mają model wydzielenia szefa sztabu, jako mózgu armii, strategicznego myślenia i dowódcę ogólnego, który dowodzi na co dzień i operacyjnego, który używa wojska w razie potrzeby. Ekspert dodaje, że aby dokonać zmian proponowanych przez PiS, należałoby uruchomić cały proces legislacyjny, konieczne byłoby też zwalnianie dowódców i powoływanie nowych. Zdaniem generała Kozieja, 2% budżetowania armii to optymalna kwota.

W ramach 'Studia Wyborczej. Sprawdzam' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają szczegóły toczącej się i nabierającej tempa kampanii wyborczej. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Tomasz Prusek, Dominika Wielowieyska, Agnieszka Kublik, Renata Grochal i Paweł Wroński z redakcji 'Gazety Wyborczej' rozmawiają w nich z zaproszonymi gośćmi na gorące i bieżące tematy. Kolejne wydania będą emitowane na żywo poprzez aplikację Periscope na Twitterze o godz. 17.30, jak również będą publikowane w serwisie Wyborcza.pl.

Obejrzyj pozostałe odcinki 'Studia Wyborczej. Sprawdzam'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka