"Studio Wyborczej. Sprawdzam": Celiński i Wielowieyska o Barbarze Nowackiej i szansach lewicy

Dominika Wielowieyska, Andrzej Celiński; Zdjęcia i montaż: Adam Rosołowski, Kinga Kenig, Barbara Zaniewska
06.10.2015 21:59

- Ja jestem przyzwyczajony do tego, że przywództwo się zdobywa. Jednak, jeśli chodzi o samą twarz, intelekt, formację, to z całą pewnością Barbara Nowacka jest osobą o prawdziwie lewicowej formacji - podsumował nową liderkę Zjednoczonej Lewicy Andrzej Celiński, kandydat na senatora. O lewicy, jej programie i przedstawicielach - a raczej przedstawicielkach - rozmawiał w 'Studiu Wyborczej. Sprawdzam' z Dominiką Wielowieyską.

Według Andrzeja Celińskiego fakt, że aż troje liderów największych formacji politycznych - PO, PiS oraz Zjednoczonej Lewicy - pochodzi z mianowania, jest świadectwem słabości polskiego systemu partyjnego. Również niektóre propozycje lewicowych partii, jak np. 37-godzinny tydzień pracy świadczą według niego o zupełnym braku odpowiedzialności ze strony polityków. - Polska jest krajem na dorobku - podkreślał polityk - Ja poszedłbym w innym kierunku, w którym ludzie polubiliby własną pracę. Polubić, znaczy w tym przypadku zmienić relacje między ludźmi, aby człowiek poczuł się istotnym elementem zespołu, w którym funkcjonuje. Zdaniem Celińskiego, aby osiągnąć ten cel, konieczna jest również zmiana modelu edukacji, tak by był on nastawiony na komunikację i pracę zespołową uczniów. Gość 'Studia Wyborczej. Sprawdzam' wypowiedział się również na temat innych gospodarczych propozycji lewicy, np. podatku katastralnego. Jako jego zdecydowany zwolennik, podkreślił jednak, że w przypadku Polski tego rodzaju rozwiązanie wymagałoby wielu wykluczeń i ponoszenia kosztów w innych obszarach. - Podatkiem, który należy 'dusić' na korzyść podatku katastralnego jest podatek CIT, potem PIT, a następnie VAT - dodał.

W ramach 'Studia Wyborczej. Sprawdzam' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają szczegóły toczącej się i nabierającej tempa kampanii wyborczej. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Tomasz Prusek, Dominika Wielowieyska, Agnieszka Kublik, Renata Grochal i Paweł Wroński z redakcji 'Gazety Wyborczej' rozmawiają w nich z zaproszonymi gośćmi na gorące i bieżące tematy. Kolejne wydania będą emitowane na żywo poprzez aplikację Periscope na Twitterze o godz. 18.30, jak również będą publikowane w serwisie Wyborcza.pl.

Polub nas na FacebookuWięcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka