Pomyślę o tym jutro, czyli syndrom odwlekania. Co wiesz o prokrastynacji?

Dorota Dyksowska; Zdjęcia i montaż: Kinga Kenig
08.09.2015 14:34

'Pomyślę o tym jutro' to klasyczne zdanie literackiej i filmowej bohaterki, które bardzo często wypowiadamy, chcąc odsunąć od siebie trudne zadanie. Czy wynika to z lenistwa. Niekoniecznie. Wiele osób zmaga się z prokrastynacją, która - jak podkreśla psychoterapeutka Dorota Dyksowska - może wywoływać wiele cierpienia, potęgując poczucie porażki.

Odwlekanie różnych spraw na później jest czymś zupełnie naturalnym. Problem zaczyna się, kiedy tego rodzaju postępowanie wchodzi w krew, staje się powtarzalnym mechanizmem postępowania. Niekoniecznie wynika to z lenistwa, które w porównaniu z prokrastynacją jest wyborem. Ona natomiast jest chorobą odraczania, która wiąże się z brakiem wiary we własne siły i poczuciem niemożności osiągnięcia zamierzonego celu. Mówiąc prościej, zamiast usiąść do napisania pracy dyplomowej czy przeprowadzenia biznesowej analizy, ich potencjalny autor ucieka od planowanego zadania. Zajmuje się czynnościami, które wydają mu się w danym momencie bardziej atrakcyjne - sprząta, wchodzi na portal społecznościowy, parzy kawę. Odkłada wyznaczone wcześniej zadania bez końca, aż dochodzi do bardzo wysokiego poziomu stresu i często wcale nie realizuje zamierzonej pracy - jeśli tego typu zachowanie powtarza się, może być objawem prokrastynacji.

Prokrastynacja to negatywny, błędny wzorzec zachowania. Choć wydaje się nielogiczny, stwarza iluzję, że cel jest daleko. Jak walczyć z prokrastynacją i czy istnieje lekarstwo na nią? Obejrzyj materiał wideo.

Polub nas na Facebooku

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka