Debata "Wyborczej": Borowski, Dorn, Stasiński, Szczęśniak, Jażdżewski

Zdjęcia: Jarek Tokarski, Marcin Urban; montaż Jarek Tokarski
18.05.2015 07:25

Debacie prezydenckiej przyglądali się wczoraj w siedzibie 'Gazety Wyborczej' zaproszeni przez redakcję goście. Zmagania kandydatów na prezydenta, Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy, śledzili socjolożka Agata Szczęśniak, niezależny poseł Ludwik Dorn, senator niezależny Marek Borowski, Leszek Jażdżewski z magazynu 'Liberté ' oraz Piotr Stasiński, wicenaczelny 'Gazety Wyborczej'.

Debata 'Wyborczej' zgromadziła w redakcji gazety grono specjalistów, które na bieżąco oceniało wypowiedzi kandydatów na prezydenta, śledząc każdą minutę starcia Bronisława Komorowskiego oraz Andrzeja Dudy. Eksperci skupili się zwłaszcza na poziomie merytorycznym wypowiedzi polityków, jednak zwracali również uwagę na to, w jaki sposób prezentują się występujący, jaka jest ich postawa i zdolność do zwięzłych, mieszczących się w granicach wyznaczonego czasu odpowiedzi. Według Leszka Jażdżewskiego Andrzejowi Dudzie nie udało się przekonać odbiorców do tego, że Polska, którą chce tworzyć jako prezydent, będzie lepsza od obecnej, że będzie Polską postulowanej zmiany. Zdaniem Agaty Szczęśniak Bronisław Komorowski nie odwołał się natomiast do żadnej z grup społecznych spoza elektoratu PO. Marek Borowski podkreślił, w kontekście nie tylko wystąpienia w trakcie debaty, ale całej kampanii Andrzeja Dudy, że są pewne granice obietnic przedwyborczych, które kandydat PIS zdecydowanie przekroczył. Ludwik Dorn zwrócił natomiast uwagę na to, że dla wyborców bardziej przekonujące mogą być jednak te obietnice, niż ich brak.

Kandydaci na prezydenta spotkają się przed niedzielnymi wyborami raz jeszcze. Kolejna debata prezydencka odbędzie się już w czwartek, 21 maja. Czy wyciągną wnioski z ocen specjalistów i jakie będą efekty ich wystąpień, przekonamy się już podczas drugiej tury wyborów prezydenckich.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka