Jak uzyskać licencję na drona?

Krzysztof Majdan; Zdjęcia i montaż: Adam Rosołowski
24.04.2015 18:09

Jak uzyskać licencję na drona? Żeby latać komercyjnie dronem trzeba spełniać określone warunki. Wymagana jest licencja UAV, ważne ubezpieczenie komercyjne tzw. OC, które wydawane jest między innymi przez PZU. Dodatkowym wymogiem są ważne badania lekarskie.

Istnieją dwa rodzaje licencji. Pierwsza VLOS, jest przeznaczona dla osób, które chcą wykorzystywać urządzenia w zasięgu wzroku. Licencję zdaje się przed egzaminatorem państwowym, a egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Drugi typ licencji BVLOS jest przeznaczony do latania poza zasięgiem wzroku i składa się z 2 etapów. Jeżeli mamy licencję VLOS to pierwszy etap szkoleń trwa 5 dni, jeżeli jej nie mamy to szkolenie trwa 10 dni.

Drony posiadają specjalne oprogramowanie, które opiera się na systemie GPS. Kiedy wyłączymy w urządzeniu wspomaganie, zachowanie drona będzie uzależnione od warunków atmosferycznych. Przy silnym wietrze bardzo trudno jest go utrzymać bez wspomagania. W związku z tym, szkolenie operatorów dronów zaczyna się od kilku godzin wylatanych na symulatorach.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka