Komitet Noblowski uhonorował fizyków, którzy stworzyli laserowe przyrządy do badania mikroświata. Połowę nagrody przyznano Arthurowi Ashkinowi ze słynnych Bell Laboratories w USA. W ten sposób uznano jego laserową pęsetę do przytrzymywania badanych bakterii i wirusów. Druga połówka Nagrody Nobla za osiągnięcia w fizyce powędruje do francuskiego badacza Gérarda Mourou i kanadyjskiej uczonej Donny Strickland. Opracowali oni metodę generowania bardzo krótkich i ultraintensywnych impulsów laserowych. Dzięki nim fizycy mogą obserwować zjawiska jeszcze mniejszej od wirusów skali. Pozwalają one zajrzeć w procesy toczące się wewnątrz atomów.

Za sprawą Donny Strickland powinniśmy zapamiętać na dłużej tę nagrodę. To dopiero trzecia w historii nagród kobieta, która otrzymała to wyróżnienie w dziedzinie fizyki. A do dzisiaj nie miała nawet o sobie notki w Wikipedii.
Więcej
    Komentarze
    No nareszcie koledzy cząstkowcy stracili palmę pierwszeństwa w kategorii zdobywania Nagrody Nobla. Teraz triumfują laserowcy. Gratulacje.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Krzywa dzwonowa się kłania - wśród mężczyzn jest więcej idiotów oraz więcej geniuszy. Kobiety są... przeciętne, i jako przeciętne Nobli z reguły nie dostają.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    `