Prof. Polonsky w przeddzień rocznicy powstania w warszawskim getcie: To, czego potrzebujemy, to dialog polsko-polski

Antony Polonsky, Dorota Wysocka-Schnepf, zdjęcia: Anna Czuba, montaż: Katarzyna Dworak, (malweg)
18.04.2018 17:01

Profesor Antony Polonsky, historyk, członek Brytyjskiego Królestwa Towarzystwa Historycznego, główny historyk Muzeum Żydów Polskich 'Polin' w Warszawie.

O problemie antysemityzmu w Polsce: 'Problemem jest to, że w dyskusji na temat kontrowersji historycznych nie biorą udziału jedynie historycy. Zaangażowali się w to też politycy, ale pojawiły się też wypowiedzi - przede wszystkim w internecie, ale też w telewizji publicznej ? w których pojawiły się akcenty otwarcie antysemickie. Kiedy Ziemkiewicz mówi o 'parchach' to jest to nieprzyjemne, to jest coś nowego. To, co teraz jest potrzebne, to silne przeciwstawienie się takim antysemickim głosom. Jarosław Kaczyński trochę to potępił, ale trzeba to zrobić mocniej. To samo musi zrobić episkopat. A im mniej zaangażuje się w to rząd, tym lepiej'.

O ONR: 'Problemem jest to, że straciliśmy część nowego pokolenia. Część młodych ludzi, w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat jest zafascynowanych grupami faszystowskimi i ONR. Ale oni nie bardzo rozumieją o co chodzi - że maszerują, mają uniformy. Trzeba większej edukacji w szkołach. Obawiam się, że czegoś w szkołach zabrakło, a reforma edukacji jeszcze bardziej pogłębi problem'.

Więcej na ten temat: powstanie w getcie warszawskim, Żydzi
Więcej na ten temat: powstanie w getcie warszawskim, Żydzi
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka