Prawie wszyscy w Drawsku mają fotografie z dzieciństwa z czołgami. Stoją w centrum miasta ponad 70 lat - dwa czołgi T-34. Pomnik w Drawsku Pomorskim upamiętniał wyzwolenie spod nazistowskiej władzy. Postawili go Sowieci, później był kilkakrotnie przebudowywany. - To tak w sumie w Drawsku taki jedyny obiekt, to takie miejsce rozpoznawalne w Drawsku - takie opinie mieszkańców można spotkać dość często. Już dawno przestały w mieście kojarzyć się z intencją, która towarzyszyła stawiającym. Stały się częścią lokalnego krajobrazu, kolorytu i historii. Tej pisanej z małej litery.
Po uchwaleniu przez parlament ustawy dekomunizacyjnej los czołgów wydawał się przesądzony. Postawione jako 'braterski dar' Związku Radzieckiego mieściły się w definicji obiektów do zdekomunizowania. Jednak lokalni historycy wsparci przez władze miejskie przeprowadziły manewr wyprzedzający, który miał uchronić czołgi przed wywózką z cokołów. - Wszyscy tutaj się gromadzą, zdjęcia robią, dzieci biegają, się bawią. Tak że to jest piękny zabytek - mówili mieszkańcy. Władze miejskie powiedziały: tak, to zabytek. Zabytek techniki. Po usunięciu tablic wychwalających polsko-radzieckie braterstwo broni i sylwetek czerwonoarmistów zamówiono tablice przedstawiające historię i dane techniczne radzieckich czołgów modelu T-34. Czy zabytek techniki podlega ustawie dekomunizacyjnej - zapytano. IPN i wojewoda zastanawiają się nad odpowiedzią. Mieszkańcy Drawska na razie cieszą się swoimi czołgami na cokołach.
Reportaż o czołgach z Drawska to jeden z kilku materiałów, które w ramach programu 'Kowalski i Schmidt' realizuje wspólnie telewizja RBB i Gazeta Wyborcza. Zapraszamy do zobaczenia całego odcinek programu 'Kowalski i Schmidt' na stronie telewizji RBB.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Komuna komuną, ale tak po prawdzie wejście Armii Czerwonej zatrzymało fizyczną eksterminację społeczeństwa polskiego z rąk nazistów. Nie trzeba kochać PRL, żeby to dostrzec. Wystarczy mieć odrobinę oleju w głowie.
    @q.piatkow'
    I skąd ta nienawiść do polskich żołnierzy wyzwalających okupowaną Polske?
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @q.piatkow'
    Bo niektórym wszystko z du..ą się kojarzy
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @q.piatkow' Tylko warto pamiętać też, co przyniosła ze sobą ZSRR. Elity w dużej części wymordowano (Katyń i inne masakry NKWD na ziemiach polskich), co najmniej kilkaset tysięcy ludzi zesłano do łagrów na Sybir + prześladowania zaraz po wojnie. Jeśli to się kwalifikuje na pomniki, to coś chyba z nami jest nie tak. Komuna to nie były tylko 'Alternatywy 4'.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Polacy w czasach pokoju walczą z Polakami. Taka nowa tradycja.
    już oceniałe(a)ś
    27
    0
    Żałosne ! Niemcy relacjonują polską bijatykę o historię. A Rosjanie patrzą na to z boku i tylko zacierają ręce . . .
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    T-34 to najlepszy czołg II wojny światowej...
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    na zamówionej tablicy jest błąd.silnik nie był 2 -cylindrowy......
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Jest, być może inne rozwiazanie. Podobnie jak nikt nie chce usunąć obozów koncentracyjnych z czasów Okupacji Hitlerowskiej, nie jest potrzebne usunięcie n.p. czołgów z Drawska.
    Wystarczyła by n.p. tablica upamiętniająca fakt, że na tych czołgach wjechali do Polski okupanci Sowieccy. Krótki opis, że jakkolwiek wyzwolili oni Polskę od terroru Nazistowskiego to zastąpili go terrorem Stalinowskim. Te czołgi staną się wtedy pomnikiem cierpień przez które przeszedł naród polski w latach 1939 - 1954, tzn. do śmierci Stalina i Bieruta.
    @felix
    Naucz ty się zasad pisowni polskiej.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @felix
    Ja bez żadnego trybu.
    Polska język trudna język. Co nie Wania?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Czołgi są paskudne, ale skoro mieszkańcy życzą sobie tej upiornej pamiątki po komunie? większość Drawska to wojskowi emeryci z LWP (wiem co powiecie, że nie widać żeby miasto zamieszkiwali emeryci, więc wyjaśniam że wojskowym emerytem można zostać w wieku 40 lat) i ich rodziny, to ich w pewnym stopniu tłumaczy? ja na miejscu władz rozpisałbym referendum
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    `