Od 1 września 2017 nie będzie już gimnazjów - zapowiedziała w Toruniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Szefowa MEN przedstawiła plany swojego resortu, zmierzające do powrotu do znanej przeszłości: ośmioletniej podstawówki i czteroletniego liceum. Nie wszystkim te zmiany się podobają. Przed gmachem, gdzie minister Zalewska przedstawiała kolejne zmiany w edukacji, pikietowali nauczyciele z całej Polski. W Toruniu był również gość Tematu Dnia 'Gazety Wyborczej' - Wiesław Włodarski, przewodniczący Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół Średnich, z którym rozmawiamy o planach MEN.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Zobacz więcej materiałów wideo
Więcej
    Komentarze
    jest okropna
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Nie rozumiem. Jak wchodziły gimnazja - wielki lament. Nikt ich nie chciał, wszyscy się wypowiadali jakie to złe i ile krzywdy może wyrządzic. Teraz chcą te "złe" gimnazja zlikwidowac, powrócic moim zdaniem do lepszego systemu który pozwoli wybitnym kontynuowac naukę, a nie od nowa w gimnazjum się uczyc. Sama byłam drugim rocznikiem, który trafił do gimnazjum i była to dla mnie i wielu moich rówieśników porażka. W podstawówce nie przerobiliśmy całego materiału, w gimnazjum powtórka i znowu nie przerobiony materiał - liceum dokładnie tak samo. Na lekcjach historii nigdy nie doszliśmy z materiałem dalej niż do II W.Ś. Jestem za, przynajmniej jak na razie sam pomysł jest dobry i pozwoli gorszym uczniom wybrac szkoły zawodowe, a lepszym kontynuwac naukę i opracowywanie materiału. Zobaczymy jakie będą konkrety, bo z tym może byc różnie.
    @pajka122 ale dzieci zaczynające od września br. gimnazjum - po 3 latach je skończą i tak samo dzieci zaczynające od września 6. klasę - też po 3 latach kończą edukację w szkole powszechnej - i w 2019 r. wszystkie razem będą próbowały się dostać do kolejnego etapu edukacji (te ze szkoły powszechnej po krótszym o rok przygotowaniu..); ten oczywisty fakt jest pomijany w dyskusjach, i dlatego wiele osób nie ma wyobrażenia, że znów za pomysły kolejnych reformatorów będą płacić dzieci... Inną sprawą jest program - tego jeszcze nie znamy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Już nikt nie krzyczy "Komuno Wróć !" Już to mają.
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    Spokojnie, to dopiero początek zmian. Wkrótce będą 4 godziny "lekcji religii" tygodniowo w szkołach. A zamiast WF będą piesze pielgrzymki do Torunia...z darami. Co obiecali Zalewskiej za hodowanie ciemnych owieczek panowie z Episkopatu...?
    już oceniałe(a)ś
    3
    7
    Edukacja jest zbyt ważnym elementem Państwa by powierzać kierowanie nią osobie przypadkowej o wybujałym ego i niskim poziomie wiedzy o złożoności procesów edukacyjnych. Pani minister jest wytworem złej jakości edukacji na stopniu wyższym w dziedzinie nauk humanistycznych i zacietrzewienia partyjnego charakterystycznego dla lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
    już oceniałe(a)ś
    6
    10
    Cofaja sie do tego co znaja ze swojej mlodosci - czyli z czasow komuny.
    już oceniałe(a)ś
    7
    12
    Działania MEN - sterowanego przez PiS- mają na celu zmniejszenie ilości osób z wyższym wykształceniem, bo biurka z komputerami zostały zajęte przez rodziny elity z PiS, a większość państwowych uczelni "kształci" na poziomie gimnazjum ... (niestety większość weteranów -wykładowców ma problemy z obsługą Personal Computers)
    już oceniałe(a)ś
    6
    11
    `