Karolina Hamer o rządowych propozycjach dla niepełnosprawnych: Kaczyńskiemu proponuję wynagrodzenie w formie karmy dla kota

Karolina Hamer, Dorota Wysocka-Schnepf; Zdjęcia: Anna Czuba; Montaż: Katarzyna Szczepańska
30.05.2018 13:08

O protestujących w Sejmie:
Dla mnie te osoby są bohaterami. Myślę, że jesteśmy w historycznym momencie i to nie jest finał, to dopiero się zaczyna. (?) Przede wszystkim uświadomiliśmy sobie, że solidarność społeczna jest wielką siłą, a jednocześnie wszyscy jesteśmy częścią społeczeństwa obywatelskiego. Teraz jest ten moment, by to cały czas udowadniać.

O rządach PiS:
Nie ukrywam, że jest mi bardzo daleko do strony rządzącej. Nie akceptuję pogardy, awanturnictwa i manipulacji. Kwestie kobiet i wolność wyborów są dla mnie również bardzo istotne. Tak samo, jak podmiotowość i samostanowienie osób z niepełnosprawnościami. (?) Ten protest pokazał prawdziwą twarz rządu. Kurtyna opadła. Wierzę głęboko, że Polacy powiedzą: dosyć tego, my chcemy otwartej, nowoczesnej i tolerancyjnej Polski!

O niespełnieniu postulatów protestujących przez rząd:
Sama kwestia dodatku kompensacyjnego w formie rzeczowej jest właśnie odebraniem podmiotowości i decyzyjności osobom z niepełnosprawnościami. Dlatego, że to ja mam świadomość swojego schorzenia. To ja wiem, czego potrzebuje i nie godzę się na coś takiego. (?) Specjalnie używam mocne języka, dlatego proponuję Jarosławowi Kaczyńskiemu wynagrodzenie w formie karmy dla kota, a Elżbiecie Rafalskiej w formie okularów.

O traktowaniu niepełnosprawnych:
Jakub i Adrian [obaj byli w Sejmie od początku protestu ? przyp. red.] to przede wszystkim fajni, dorośli faceci. Musimy zwrócić uwagę na podmiotowość osób z niepełnosprawnościami. (?) To są mężczyźni, których jedną z cech charakterystycznych, ale nie jedyną, jest to, że są z niepełnosprawnościami. Ponadto mają jeszcze niebieskie oczy, są fajni, przystojni i przede wszystkim inteligentni. W związku z tym bardzo uczulam na to, żeby ten język był niedyskryminujący.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka