- Polacy dali sobie radę z "dobrą zmianą" Bieruta i Gomułki, dadzą sobie też radę z "dobrą zmianą" Kaczyńskiego - Adam Michnik o przyszłości rządów PiS

Adam Michnik, Dorota Wysocka-Schnepf; Zdjęcia: Anna Czuba, Jakub Bach, Igor Nizio; Montaż: Michał Szyszka, Katarzyna Dworak
03.01.2018 16:00

- PiS i Kaczyński robią wszystko, żebyśmy byli kompletnie osamotnieni, wyizolowani w Europie - mówi Adam Michnik w programie 'Świat, którym żyjemy'. - Oni wyznają putinowską zasadę demokracji suwerennej, która polega na łamaniu konstytucji, likwidacji niezależnego sądownictwa, upartyjnieniu telewizji publicznej, używaniu aparatu ścigania do własnych politycznych rozgrywek, nasyłaniu prokuratury czy CBA, czyli nowoczesnej bezpieki, na polityków opozycyjnych - dodaje redaktor naczelny 'Gazety Wyborczej'.

Jego zdaniem ideałem PiS-u są Chiny - silna, zamordystyczna dyktatura jednej partii i dobrze rozwijająca się gospodarka za cenę dramatycznego ucisku ludzi pracy. Adam Michnik podkreśla, że Unia Europejska i demokratyczne normy przeszkadzają Kaczyńskiemu tak, jak przeszkadzają Putinowi. - To, co dzisiaj słyszymy w Rosji z ust apologetów Putina o 'zgniłym Zachodzie', to samo w gruncie rzeczy myślą ci wszyscy gladiatorzy od Kaczyńskiego. Oni Zachodu nie znoszą, pogardzają nim, a jednocześnie chcieliby żyć w takim komforcie, w jakim żyją ludzie na Zachodzie. Chcieliby i zjeść ciastko, i je mieć. To się Kaczyńskiemu nie może udać - mówi.

Podkreśla, że wierzy w polską demokrację. - Wierzę w to, że jeżeli Polacy dali sobie radę z 'dobrą zmianą' Bieruta i Gomułki, to dadzą sobie też radę z dobrą zmianą Kaczyńskiego, Macierewicza, Waszczykowskiego, Błaszczaka i Ziobry - dodaje. Zdaniem Adama Michnika podstawy do optymizmu daje bardzo szeroki opór w naszym społeczeństwie, jakiego nie było ani w Rosji, ani na Węgrzech. - To nie jest społeczeństwo idiotów i w pewnym momencie zobaczy, że zostało okłamane, i żadne szachrajstwa PiS-owi i Kaczyńskiemu nie pomogą - mówi rozmówca Doroty Wysockiej-Schnepf.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
    Sport
    Kultura
    Gospodarka