Temat dnia "Gazety Wyborczej": "Bank gniewu" i ofiara założycielska IV RP. Prof. Zbigniew Mikołejko i Roman Imielski o "religii smoleńskiej"

Zbigniew Mikołejko, Roman Imielski; Zdjęcia i montaż: Karol Komorowski, Aleksandra Walasek
11.04.2016 18:12

- 'Religia smoleńska' jest jednocześnie religią zemsty Boga, czyli takim ruchem społecznym, który korzysta z archiwum, z zasobu różnych tradycji religijnych, różnych znaków, symboli, obrzędów właśnie po to, żeby spełnić rozmaite cele innego rodzaju - polityczne, społeczne, ekonomiczne - mówi prof. Zbigniew Mikołejko w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'. Wczoraj przypadła szósta rocznica katastrofy smoleńskiej. Były to pierwsze obchody pod rządami PiS. Prezydent Andrzej Duda wzywał do jedności i wybaczenia, Jarosław Kaczyński mówił o potrzebie rozliczenia win.

Zdaniem prof. Zbigniewa Mikołejki narracja budowana wokół katastrofy smoleńskiej od początku ma charakter religijny, przypomina rytuał, obrzęd. - Religia smoleńska opiera się na nie racjonalnym, praktycznym myśleniu, tylko na tym, co można nazwać 'bankiem gniewu'. Trzeba było zgromadzić zasoby tego gniewu, resentymentu, żalu - uzasadnionego, nieuzasadnionego - różnych środowisk i spożytkować - podkreśla profesor. Powołując się na wywiad z Ludwikiem Dornem i twierdzenia Eliadego, mówi też o ofierze założycielskiej, jaką jest katastrofa smoleńska dla IV RP.

W 'Temacie dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka