Słabością jest to, w jaki sposób my obywatele możemy patrzeć na ręce służbom - Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon o inwigilacji

Wojciech Klicki, Ewa Siedlecka; Zdjęcia: Karol Komorowski; Tekst: Małgorzata Bożek
23.03.2016 16:11

Ze względu na szczególną sytuację po zamachach w Brukseli koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zapowiedział, że w czwartek zaprezentowana zostanie ustawa antyterrorystyczna. Tymczasem, jak pisze w 'Gazecie Wyborczej' Ewa Siedlecka, Polska jest liderem inwigilacji, a służby śledzą nas jak chcą.

O 16 proc. zmalało ściąganie naszych danych telekomunikacyjnych i danych abonentów. Natomiast czterokrotnie wzrosło ściąganie danych internetowych. - Skąd to wynika? Absolutnie nie wiem, nie wiem i to jest jedna ze słabości takiego aparatu takiej społecznej kontroli nad sięganiem po te dane. Z jednej strony słabości raportowania, ale też tego w jaki sposób my, jako obywatele, możemy patrzeć na ręce służbom - mówi Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon. Jak nasze prawo wygląda w porównaniu do innych krajów, jeśli chodzi o sięganie po te dane? Zdaniem gościa Ewy Siedleckiej niezbyt dobrze. - Ustawa inwigilacja tylko na poziomie retoryki, na poziomie argumentacji, miała wdrożyć wyrok Trybunału, natomiast w praktyce ta kontrola będzie fikcyjna. Cały czas utrzyma się stan, w którym po te dane telekomunikacyjne sięga się bez kontroli, a wydaje mi się, że jeszcze warto uzupełnić, że to wcale nie jest tak, że te dane w porównaniu do podsłuchów, treści rozmowy, mają małe znaczenie, mało o nas mówią. One - jeżeli się patrzy na nie w całości - mówią o nas czasami znacznie więcej - zaznacza Wojciech Klicki. Jak podkreśla Ewa Siedlecka, na to nakładają się dodatkowo dane internetowe.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce i na świecie. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka