Temat dnia "Gazety Wyborczej": "Za każdą klęskę PO przychodzi odwet" - Roman Imielski i Josef Pazderka o Polsce z perspektywy Czech oraz dezintegracji UE

Josef Pazderka, Roman Imielski; Zdjęcia i montaż: Barbara Zaniewska, Studio TV
07.12.2015 19:38

W zagranicznych mediach pojawia się coraz więcej krytycznych komentarzy na temat obecnej sytuacji w Polsce i działań nowego rządu. Jak prezentuje się nasz kraj z perspektywy Czech? - Jest nowy rząd, nowa większość, tylko nie do końca jeszcze widzimy kierunek, w którym oni idą. Oczywiście niektóre zjawiska są konkretne, zaskakujące, niektóre szokujące - mówi Josef Pazderka, korespondent Czeskiej Telewizji Publicznej.

Gość Tematu dnia 'Gazety Wyborczej' podkreśla w rozmowie z Romanem Imielskim, że Polska była i jest liderem w swoim regionie, i zastanawia się przy tym, w jakim kierunku pójdzie pod nową władzą nasz kraj. - Jestem ciekawy tego nowego rządu na poziomie unijnym, na poziomie stosunku do Berlina, do Brukseli. Na razie czeski dziennikarz podkreśla emocjonalny ton wielu wypowiedzi polskich rządzących, które nie stawiają naszego kraju w dobrym świetle. Josef Pazderka za zaskakujące i szokujące uznaje np. postawy ministra Błaszczaka czy prof. Glińskiego. Uważa przy tym, że to poprzedni rządzący są w dużej mierze odpowiedzialni za to, co dzieje się teraz: - Za każdą klęskę Platformy przychodzi odwet - podkreśla Pazderka, mówiąc np. o sytuacji Trybunału Konstytucyjnego czy zaniedbaniu mediów publicznych. Podkreśla również ogromną rolę wspólnoty europejskiej, jako najważniejszego projektu dla państw naszego regionu, jak również to, że może być ona zagrożona: - Jeszcze rozmawiamy z przyjaciółmi, ale są też nieprzyjaciele, którzy tej rozmowie szczerej nie sprzyjają. Szczególnie, jak zwraca uwagę Roman Imielski, że wśród sąsiadów Polski także jest coraz więcej postaw antyunijnych czy skrajnie prawicowych.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka