"Studio Wyborczej. Sprawdzam": Deklaracje podatkowe partii - skąd wziąć na nie pieniądze? Prof. Witolda Orłowskiego pyta Tomasz Prusek

prof. Witold Orłowski, Tomasz Prusek; Zdjęcia i montaż: Kinga Kenig, Konrad Kultys, Dorota Halicka
12.10.2015 22:09

Prawo i Sprawiedliwość podkreśla w swoim nowym spocie, że prostym sposobem, aby znaleźć pieniądze na obiecywane wyborcom wydatki, jest np. domknięcie luki VATowskiej. - To bardzo duży problem i działanie często zorganizowanej mafii. Zmniejszenie tego, zlikwidowanie, jest możliwe, natomiast wymaga powiedzenia, jakimi narzędziami będzie się to robić - komentuje prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny firmy PwC, który w 'Studio Wyborczej. Sprawdzam' rozmawia z Tomaszem Pruskiem.

Według prof. Orłowskiego zmiany w prawie i armia kontrolerów nie wystarczyłyby, by zwalczyć lukę VATowską. Profesor podkreśla, że omijanie podatku VAT wiąże się często z działalnością gangsterską i wymaga szczególnej współpracy. - Tego rodzaju oszustwa są robione w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, nie tylko w Polsce - zaznacza. Z drugiej strony, zdaniem eksperta, potrzebna jest lepsza kontrola i bardziej skuteczne prawo. Witold Orłowski komentuje też pomysł podatku bankowego: - Te pierwsze pomysły, żeby opodatkować aktywa, to jasna informacja: nie chcecie płacić więcej podatków, nie zwiększajcie aktywów, czyli nie udzielajcie kredytów. Są też inne, mówi się o opodatkowaniu transakcji. Te rzeczy są do rozważenia. Nie można stwierdzić fundamentalnie, że kraj nie może nałożyć na banki podatków, wiele państw nakłada. Trzeba być jednak ostrożnym z oczekiwaniami, ile pieniędzy to przyniesie. Ekonomista podkreśla też, że kwoty te w znacznej mierze będą przerzucone na klientów, podobnie jak w przypadku podatku dla supermarketów. Zdaniem profesora również obietnica zwiększenia kwoty wolnej od podatku może przynieść miliardowe ubytki dochodów w budżecie państwa. Poza tym, jak podkreśla prof. Orłowski, obniżenie podatku wcale nie jest prezentem dla najuboższych: - Lwia część pieniędzy pójdzie dla tych zamożniejszych, to oni tak naprawdę w całości te parę tysięcy, od których nie trzeba będzie odprowadzić podatku, sobie odpiszą. Z Tomaszem Pruskiem w 'Studio Wyborczej. Sprawdzam' prof. Witold Orłowski rozmawia również o innych pomysłach gospodarczych partii, które jego zdaniem w wielu aspektach są nie do zrealizowania. - Większość programów wyborczych się nie domyka. Ryszarda Petru, Nowoczesnej, mniej więcej wychodzi na zero, program Platformy wychodzi na minus, ale jest dosyć rozsądny, natomiast wszystkie inne operują dziesiątkami miliardów - zaznacza.

W ramach 'Studia Wyborczej. Sprawdzam' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają szczegóły toczącej się i nabierającej tempa kampanii wyborczej. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Tomasz Prusek, Dominika Wielowieyska, Agnieszka Kublik, Renata Grochal i Paweł Wroński z redakcji 'Gazety Wyborczej' rozmawiają w nich z zaproszonymi gośćmi na gorące i bieżące tematy. Kolejne wydania będą emitowane na żywo poprzez aplikację Periscope na Twitterze o godz. 18.30, jak również będą publikowane w serwisie Wyborcza.pl.

Obejrzyj pozostałe odcinki 'Studia Wyborczej. Sprawdzam'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka