"Studio Wyborczej. Sprawdzam": Kublik pyta prof. Markowskiego o Macierewicza, przyszły rząd i prezydenckie veto

Agnieszka Kublik, Radosław Markowski; Zdjęcia i montaż: Adam Rosołowski, Kinga Kenig, Dorota Halicka
07.10.2015 21:12

Antoni Macierewicz agituje Polonię i na pytanie z sali: 'Czy jest prawdą, że Tusk był agentem Stasi', odpowiada: 'To ja zostawiam, żeby państwo po jego czynach sami sobie odpowiedzieli'. - Wyborca, do którego jest to skierowane, jest przyzwyczajony, że ta partia i jej władze od wielu lat stosują taktykę zgrabnej insynuacji - podkreśla prof. Radosław Markowski, który w 'Studio Wyborczej. Sprawdzam' rozmawia z Agnieszką Kublik.

Według prof. Radosława Markowskiego Antonii Macierewicz pracuje głównie nad radykalnym elektoratem PiS, natomiast typową klasę średnią skutecznie zniechęca do wzięcia udziału w wyborach. Politolog zapytany, czy w ten sposób Macierewicz nie odsłania za dużo tego, co PiS stara się ukryć od początku kampanii, łagodząc przekaz, podkreśla, że partia Macierewicza działa raczej według ściśle określonego planu i nic tu nie jest przypadkowe. Dlatego Platforma Obywatelska powinna się skoncentrować, podobnie jak PSL: - To, czy PiS wygra, zależy w największym stopniu od działalności PSL, od tego, czy będzie miało poparcie rzędu 20%, czy rzędu 1,5% - podkreśla rozmówca Agnieszki Kublik. PSL zdaniem prof. Markowskiego straciło pozycję silnej partii, wystawiając swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Według profesora zagrożenie stanowi też wejście do parlamentu przedstawicieli partii takich jak chociażby kandydaci z list Kukiza. - Gdyby PiS wygrało wybory i np. Kukiz wszedł do parlamentu, zaczną się niezwykle brutalne gierki nielicujące z powagą demokracji. Politolog jako zabieg czysto polityczny ocenia też pierwsze veto prezydenta Dudy: - Ta sprawa jest niesłychanie skomplikowana i została potraktowana instrumentalnie ze względu na wybory. Zdaniem prof. Markowskiego to jeszcze jeden ruch, który miał postawić PO pod ścianą i skłócić z koalicjantem. - PiS walczy z PSL na wsi, a na pewno veto prezydenta będzie tam dobrze odebrane, bo polska wieś jest konserwatywna, tradycyjnie myśląca, pewnie ludziom niespecjalnie podoba się ?majstrowanie? z płcią - zaznacza.

W ramach 'Studia Wyborczej. Sprawdzam' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają szczegóły toczącej się i nabierającej tempa kampanii wyborczej. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Tomasz Prusek, Dominika Wielowieyska, Agnieszka Kublik, Renata Grochal i Paweł Wroński z redakcji 'Gazety Wyborczej' rozmawiają w nich z zaproszonymi gośćmi na gorące i bieżące tematy. Kolejne wydania będą emitowane na żywo poprzez aplikację Periscope na Twitterze o godz. 18.30, jak również będą publikowane w serwisie Wyborcza.pl.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka