"Klasyka: Reaktywacja": Zbrodnia, pieniądze i seks. "Zabite" Jorge Ibargüengoitia

Instytut Książki; Zdjęcia i montaż: Marcin Urban
25.08.2015 08:59

'Klasyka: Reaktywacja' to akcja zorganizowana przez Instytut Książki, której celem jest pokazanie, że latem odkrywać można nie tylko lądy i oceany, ale też literaturę, co więcej, literaturę naprawdę wybitną. Do takiej niewątpliwie zalicza się powieść 'Zabite' Jorge Ibargüengoiti.

Jorge Ibargüengoitia to meksykański pisarz, którego nie dosięgła jednak fala boomu na latynoamerykańskie powieści. Pisał zupełnie inaczej niż popularny Márquez czy Cortázar, a jednak jego powieść 'Zabite' jest bardzo istotna dla historii literatury. Autorowi przypisuje się nawet rolę proroka, który przepowiedział moralny rozpad Meksyku.

Pozorowana na reporterskie śledztwo powieść 'Zabite' nawiązuje do autentycznych wydarzeń z 1964 roku, kiedy wyszło na jaw, że siostry prowadzące domy publiczne dopuszczały się zbrodni na swoich pracownicach. Ibargüengoitia w swojej powieści podejmuje niemal ten sam wątek. Książka obfituje w policyjne raporty i zeznania świadków. Autor podchodzi jednak do zbrodni w sposób łagodny, stara się ją uczłowieczyć, w czym pomaga mu ironiczny humor. Jak przyznaje dziennikarz Szymon Kloska: 'Ważniejsze jest tu to, co się dzieje wokół, społeczny kontekst, który wytworzył się wokół tych przestępstw jest bardzo znamienny, bo nacechowany znieczulicą społeczną, jakimiś układami korupcjogennymi, przypomina współczesny Meksyk'.


Wśród pozycji książkowych proponowanych przez Instytut Książki w ramach akcji 'Klasyka: Reaktywacja' polski czytelnik znajdzie na pewno utwory dobrze znane, do których jednak zawsze warto powrócić, by wyczytać z nich coś nowego. Być może odkryje również nieznane wcześniej tytuły literatury światowej. Na liście znajdują się książki publikowane od końca XIX wieku do lat 80. wieku ubiegłego. Kanon dziesięciu proponowanych tytułów został stworzony przez zespół księgarzy i krytyków. Tworzą go następujące książki:

1. 'Ponad światem' Paula Bowlesa (Świat Książki),
2. 'Fabryka Absolutu' Karela Capka (Dowody na Istnienie),
3. 'Dom i jego głowa' Ivy Compton-Burnett (W.A.B.),
4. 'Zatracenie' Osamu Dazai (Czytelnik),
5. 'Obrazy Włoch. Florencja' Pawła Muratowa (Zeszyty Literackie),
6. 'Zabite' Jorge Ibarguengoitii (Universitas),
7. 'Pogarda' Alberto Moravii (W.A.B.),
8. 'Rzeczy' Georges'a Pereca (Lokator),
9. 'Krypta kapucynów' Josepha Rotha (Austeria),
10. 'Profesor Stoner' Johna Williamsa (Sonia Draga).

Akcja 'Klasyka: Reaktywacja' promuje również księgarnie, jako miejsca najbardziej sprzyjające odkryciom literackim za sprawą księgarzy, których wybory, wiedza i doświadczenie sprawiają, że miejsce ich pracy jest czymś więcej niż sklepem.

Partnerzy akcji: 'Gazeta Wyborcza', 'Książki. Magazyn do czytania', Program Trzeci Polskiego Radia i Lubimyczytać.pl

'Klasyka: Reaktywacja' będąca częścią międzynarodowego Projektu Schwob, zainicjowanego przez Niderlandzki Fundusz Literatury jest organizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka