"Klasyka: Reaktywacja": Elegia jedynej ojczyzny. "Krypta kapucynów" Josepha Rotha

Instytut Książki; Zdjęcia i montaż: Marcin Urban
17.08.2015 20:55

'Klasyka: Reaktywacja' to akcja zorganizowana przez Instytut Książki, której celem jest pokazanie, że latem odkrywać można nie tylko lądy i oceany, ale też literaturę, co więcej, literaturę naprawdę wybitną. Tym razem zachęcamy do lektury 'Krypty kapucynów' Josepha Rotha.

Jedna z ostatnich powieści Josepha Rotha stanowi dopełnienie poprzedniego dzieła - 'Marsza Radetzky'ego'. Akcja 'Krypty kapucynów' toczy się w okresie I wojny światowej. Autor z charakterystyczną dla siebie nostalgią i melancholią przedstawia losy głównego bohatera oraz jego przyjaciół - mobilizację, okres wojny, niewolę, wreszcie problem z odnalezieniem się w powojennej rzeczywistości. Bardzo istotna dla zrozumienia powieści jest biografia samego autora. Za swoją ojczyznę uważał on państwo Habsburskie, które przestało istnieć w okresie jego młodości. Jak mówi Tomasz Fiałkowski, krytyk i publicysta: 'Krypta kapucynów' to historia katastrofy, elegia pamięci kraju, który był dla bohatera i jego przyjaciół jedyną prawdziwą ojczyzną. Tytuł książki nawiązuje do krypty w kościele Kapucynów w Wiedniu, która od XVII w. jest miejscem pochówku dla cesarzy i ich rodzin.

Wśród pozycji książkowych proponowanych przez Instytut Książki w ramach akcji 'Klasyka: Reaktywacja' polski czytelnik znajdzie na pewno utwory dobrze znane, do których jednak zawsze warto powrócić, by wyczytać z nich coś nowego. Być może odkryje również nieznane wcześniej tytuły literatury światowej. Na liście znajdują się książki publikowane od końca XIX wieku do lat 80. wieku ubiegłego. Kanon dziesięciu proponowanych tytułów został stworzony przez zespół księgarzy i krytyków. Tworzą go następujące książki:

1. 'Ponad światem' Paula Bowlesa (Świat Książki),
2. 'Fabryka Absolutu' Karela Capka (Dowody na Istnienie),
3. 'Dom i jego głowa' Ivy Compton-Burnett (W.A.B.),
4. 'Zatracenie' Osamu Dazai (Czytelnik),
5. 'Obrazy Włoch. Florencja' Pawła Muratowa (Zeszyty Literackie),
6. 'Zabite' Jorge Ibarguengoitii (Universitas),
7. 'Pogarda' Alberto Moravii (W.A.B.),
8. 'Rzeczy' Georges'a Pereca (Lokator),
9. 'Krypta kapucynów' Josepha Rotha (Austeria),
10. 'Profesor Stoner' Johna Williamsa (Sonia Draga).

Akcja 'Klasyka: Reaktywacja' promuje również księgarnie, jako miejsca najbardziej sprzyjające odkryciom literackim za sprawą księgarzy, których wybory, wiedza i doświadczenie sprawiają, że miejsce ich pracy jest czymś więcej niż sklepem.

Partnerzy akcji: 'Gazeta Wyborcza', 'Książki. Magazyn do czytania', Program Trzeci Polskiego Radia i Lubimyczytać.pl

'Klasyka: Reaktywacja' będąca częścią międzynarodowego Projektu Schwob, zainicjowanego przez Niderlandzki Fundusz Literatury jest organizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka