Inwestycje Jana Kulczyka. Od sprzedaży samochodów do międzynarodowego imperium

Jarek Tokarski, Bogumiła Piotrowska
31.07.2015 15:49

Jan Kulczyk był jednym z najbogatszych Polaków i - zdaniem wielu ekspertów - również jednym z najlepszych polskich przedsiębiorców. Przez lata inwestował w różnych obszarach biznesu, by ostatecznie stworzyć międzynarodowe imperium i równie imponujący majątek. Magazyn 'Forbes' wycenił go na 15,1 mld zł.

Podobno pierwszy milion Jan Kluczyk dostał od ojca. Jego początkowe inwestycje związane były z branżą motoryzacyjną, w której biznesmen bardzo szybko osiągnął sukces. W kolejnych latach inwestował w takie firmy jak: Telekomunikacja Polska, Polska Telefonia Cyfrowa, TUiR Warta, Rafineria Trzebinia, Autostrada Wielkopolska, Skoda Auto Poland, czy PKN Orlen. Prócz tego był współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu, przyczynił się do powstania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, zasiadał w radzie dyrektorów organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ekologicznym Green Cross International, jak również należał do elitarnej międzynarodowej rady doradców think tanku Atlantic Council. Nie ominęły go jednak także afery biznesowe. W roku 2002 pojawiła się sprawa Orlenu, w której biznesmen został oskarżony o nieadekwatny do posiadanej liczby akcji wpływ na funkcjonowanie i obsadzanie kluczowych stanowisk w spółce paliwowej.

Jan Kulczyk zasłużył się nie tylko jako prężny przedsiębiorca, ale też mecenas kultury, który, między innymi, przekazał 20 mln zł na wystawę główną w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Zmarł 29 lipca 2015 roku w wyniku powikłań pooperacyjnych. Miał 65 lat.

Polub nas na Facebooku

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka