Na imprezę zapraszamy w sobotę o godz. 17 na nowo otwartą stację metra Młociny. Najpierw zagra DJ Maceo Wyro. O godz. 17.30 dziennikarze "Gazety" Dariusz Bartoszewicz i Jerzy S. Majewski opowiedzą o 25 latach budowy metra.
Zapraszamy na naszą relację na żywo z otwarcia pierwszej linii metra!
Potem Teatr Muzyczny "Roma" pokaże fragmenty swojego hitu - musicalu "Upiór w operze" Andrew Lloyda Webbera w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.
A kiedy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz otworzy już metro, zacznie się wielka potańcówka. Do dyspozycji będą trzy drewniane podesty ustawione na peronach pętli autobusowej. Przeboje zaśpiewają Jerzy Połomski, Stasiek Wielanek i Kapela Warszawska oraz Czerwone Gitary.
Gwiazdą imprezy będzie brytyjska wokalistka Alice Russell. Do Polski przyjeżdża po raz pierwszy. Talentem i głosem dorównuje największym współczesnym artystom soulowym i jazzowym, a wielu przerasta. Pochodzi z niedużego, ale pięknego miasta Framlingham (uznanego dwa lata temu przez magazyn "Country Life" za najlepsze miejsce do życia). Jej tata był organistą, a mała Alice uczyła się śpiewu w chórze. Wychowała się na zdrowej diecie soulu i funku lat 60. i 70., na płytach Arethy Franklin czy Steviego Wondera.
Zobacz najciekawsze zdjęcia warszawskiego metra
Jerzy PołomskiMetru zadedykowałbym piosenkę "My Way" o tym, że trzeba wierzyć w siebie i realizować swoje cele. Dzięki takiemu uporowi urodziliśmy tę pierwszą linię metra. Najwyższy czas na następną, bo w Warszawie trudno się już poruszać.
Sam jeżdżę metrem zwykle w weekend, wtedy jest luźniej. Podoba mi się, bo jest po prostu ładne, skromne, no i funkcjonalne! Czuję się w nim Europejczykiem, bez kompleksów. Stare metra paryskie czy nowojorskie to coś strasznego: męczące, hałaśliwe i nieestetyczne. W naszym byłoby po prostu pięknie, gdyby jeszcze pociągi nie zagłuszały komunikatów.
Zobacz także: Filmujemy warszawskie metro!
A warszawiaków kocham za to, że w metrze jest czysto i nie ma pomazanych ścian. Mam nadzieję, że pójdą za tym przykładem i czyściej będzie także na ulicach.
Stasiek WielanekMetru zadedykowałbym piosenkę "Warszawski tramwaj". Bo zapchane te tramwaje i autobusy zawsze były, a metro - jak widać - rozwiązuje ten problem.
Muszę się przyznać, że jeździłem metrem na całym świecie, a naszym jeszcze nie. Mieszkam przy Powsińskiej, a stąd daleko do metra. Jeżdżę samochodem albo autobusem. Do metra schodziłem na razie tylko zobaczyć stacje w Śródmieściu.
Jerzy Skrzypczyk, Czerwone GitaryKtórą piosenkę Czerwonych Gitar zadedykowałbym warszawskiemu metru? "Nie spoczniemy, nim dojedziemy"!
DJ Maceo WyroDotąd metrem jeździłem mało, na plac Wilsona albo na Pole Mokotowskie z psami. Teraz to się zmieni, bo będzie dochodziło prawie do mojej mamy, która mieszka na Chomiczówce.
Choć w metrze są tylko dwa kierunki, zdarza mi się wsiąść nie w tę stronę, co potrzeba, dlatego zadedykowałbym metru "Wsiąść do pociągu byle jakiego".
Sobota, 25 października, pętla autobusowa przy stacji metra Młociny, wstęp wolny od godz. 16.
Przeczytaj także: Druga linia metra w 2013?
Program imprezy:
Godz. 17 - DJ Maceo Wyro
Godz. 17.30-18.15 - Dziennikarze "Gazety Wyborczej", Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski i Dariusz Bartoszewicz zapraszają na niezwykłą podróż w czasie - multimedialny spacer przez 25 lat budowy warszawskiego metra
Godz. 18.30-19 - Fragmenty musicalu "Upiór w Operze" w reż. Wojciecha Kępczyńskiego w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego ROMA
Godz. 19.15-19.40 - Uroczyste otwarcie pierwszej linii Metra przez Prezydent M.St. Warszawy, panią Hannę Gronkiewicz-Waltz
Godz. 19.40-21 - Wielka potańcówka dla wszystkich z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej: Jerzego Połomskiego, Staśka Wielanka i Czerwonych Gitar, oraz DJ Maceo Wyro
Po godz. 21 - Alice Russell, jedna z najciekawszych obecnie brytyjskich wokalistek. 24 października piosenkarka wydaje swoją czwartą płytę zatytułowaną "Pot of Gold". Do tej pory współpracowała między innymi z Massive Attack i słynnym DJ-em Mr Scruffem.
Pierwszą linię metra budowano 25 lat. Jej ostatnie 4 km zostaną otwarte w przyszłą sobotę. Na otwieranym odcinku znajdują się trzy stacje: Stare Bielany, Wawrzyszew i Młociny. Niedawno strażacy przeprowadzili na ostatniej z nich próbę zadymiania. Pociągi próbne przejechały nią miesiąc temu - wszystko działa sprawnie. Już niedługo warszawiacy będą mogli bez przeszkód przejechać całe 23 kilometry.
