http://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://bi.gazeta.pl/im/6/6164/m6164086.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Dziś w Berlinie

bart, Berlin
2009-11-09, ostatnia aktualizacja 2009-11-09 16:09

Dziś po południu mur w Berlinie znowu runie. Tyle że będzie to mur ułożony z wielkich kostek domina.

Tysiąc wysokich na dwa i pół metra styropianowych elementów pomalowanych w fantazyjne wzory ustawiono w sobotę w centrum niemieckiej stolicy, dokładnie na linii, wzdłuż której jeszcze 20 lat wcześniej biegł prawdziwy mur berliński. Obalanie domina będzie jednym z najważniejszych wydarzeń podczas dzisiejszej 20. rocznicy upadku muru. Pierwszą kostkę, stojącą pod gmachem Reichstagu pchnie ok. godz. 20 dawny polski prezydent Lech Wałęsa, który obok Michaiła Gorbaczowa jest honorowym gościem uroczystości. Zabraknie na niej dawnego kanclerza Helmuta Kohla, któremu nie pozwolił na przybycie stan zdrowia.

Wcześniej ok. godz. 15 Wałęsa, Gorbaczow oraz grupa enerdowskich opozycjonistów przeszli razem z Angelą Merkel przez dawne przejście graniczne między Berlinem Wschodnim i Zachodnim przy Bornholmer Strasse. To właśnie tutaj 20 lat temu zgromadziły się tysiące berlińczyków ze wschodu domagających się otwarcia granicy, co potem faktycznie się stało.

Na uroczystości przybędą także przywódcy wszystkich krajów Unii Europejskiej, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oraz amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton. Wieczorem spotkają się pod Bramą Brandenburską, gdzie odbędzie się uroczysty koncert. Potem nastąpi uroczysta kolacja w urzędzie kanclerskim.

Źródło: Gazeta Wyborcza
  • 3 komentarze
  • Drukuj
  • Ocena:

    • słabe
    • nic specjalnego
    • dobre
    • bardzo dobre
    • znakomite

    8 głosów

Kolekcje i dodatki w "Gazecie Wyborczej"

W poniedziałek z ''Gazetą'':