Co o tym sądzisz? Napisz: listydogazety@gazeta.pl
>
Siądźmy wygodnie - na krześle Home Sofa, skórzanym, choć z najtańszej skóry. Spójrzmy na komplet mebli modułowych Voltera w kolorze wenge, czyli ciemnobrązowym. Możemy rozsiąść się też w bufiastym zestawie wypoczynkowym Cheers.
To najlepiej sprzedające się meble największej sieci handlowej w Polsce - Agata Meble (łącznie blisko 130 tys. m kw. powierzchni wystawowej w 12 salonach, o 10 tys. więcej od Ikei).
Nie można powiedzieć, że tak wygląda pokój przeciętnego Polaka. Ale tak wyglądają marzenia: jeśli przeciętny Polak odłoży na nowe meble, kupuje właśnie te.
Dlaczego? Praktyczność Krzesło Home Sofa kosztuje 349 zł (- Dobra cena za skórę - mówi Wiesław Michalak z Agata Meble). Co roku Polacy kupują w Agacie ok. 18 tys. takich krzeseł.
Jest wykonane z bycastu. To najgorszy gatunek skóry - skrawki się miele, miesza z klejem i lakieruje. Ale wygląda szykownie i w dodatku jest łatwa w utrzymaniu, można przetrzeć szmatką. Krzesło nadaje się zarówno do pokoju, jak i do kuchni. Jest więc praktyczne (to słowo padnie tu jeszcze osiem razy).
Hitem jest kolor brązowy oraz kość słoniowa. Do tego nitka w kontrastowym kolorze. To moda od kilku lat, żeby było widać przeszycia, podobnie jak na ubraniach.
Nogi - obowiązkowo w kolorze wenge. Żeby pasowało do mebli.
Skóra - Jaki jest odpowiednik jelenia na rykowisku w świecie mebli? Zdecydowanie skórzana kanapa - odpowiada artystka malarka i stylistka wnętrz Joanna Wojda. - Skóra i komóra. Dowód, że nie wydaliśmy na sofę 500 zł, tylko 5 tys.
Komplet wypoczynkowy Cheers to różne kombinacje bufiastych skórzanych kanap. Za 8 tys. można kupić najbardziej wypasiony zestaw - trzyosobową kanapę z dwoma fotelami. Są też tańsze, nawet za 4 tys., ale ten to prawdziwy lotniskowiec - ma funkcję relaksu. Z boku naciska się guziczek i oparcie kładzie się jak w samolocie, a dodatkowo spod fotela wyjeżdża podnóżek. Tylko pilota telewizyjnego do ręki nie podaje.
- Skóra to synonim eleganckiego luksusu - mówi Wanda Modzelewska, konsultantka ds. wzornictwa. - Ale to też wyraz naszego praktycznego podejścia. Skórzana kanapa jest bardziej trwała, a my nie chcemy wymieniać mebli. Polacy wymieniają meble tapicerowane trzy razy rzadziej niż na Zachodzie.
- Skóra dodaje prestiżu, chociaż kosztem komfortu - potwierdza prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Beata Bochińska.
- Skóra wygląda bogato - twierdzi Katarzyna Koszałka prowadząca Studio Aranżacji Wnętrz. - A potem kładziemy na nią koc. Raz, żeby się kanapa nie niszczyła, a dwa, że się źle siedzi, bo się do niej przyklejamy.
Jak zobaczyć bogactwo, jeśli jest zasłonięte kocem? Koc się ściąga, jak goście przychodzą.
Polacy kupują rocznie ponad 2 tys. skórzanych zestawów Cheers. Ulubiony kolor - kremowy.
Bochińska zauważa, że to krok naprzód: - Przestaliśmy ukrywać brud. Kiedyś wybierało się obicia szarobure, bo to bardziej praktyczne. Dziś poziom życia nam się podniósł, potrafimy już wezwać firmę, która wyczyści meble tapicerowane.
Kolor kremowy ma dla Kowalskiego nieocenioną zaletę - będzie ładnie kontrastował z regałem w kolorze wenge.