http://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://bi.gazeta.pl/im/6/6164/m6164086.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Polska bez tarczy

Marcin Bosacki, Waszyngton
2009-08-27, ostatnia aktualizacja 2010-08-13 01:45

Porzucenie przez USA planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach jest praktycznie przesądzone - twierdzą nasze źródła w Waszyngtonie

Próba tarczy antyrakietowej
Fot. AP
Próba tarczy antyrakietowej
- Sygnały wysyłane przez generałów z Pentagonu są absolutnie jasne: obecny rząd USA poszukuje innych rozwiązań w kwestii obrony przeciwrakietowej niż bazy w Polsce i Czechach - mówi "Gazecie" Riki Ellison, przewodniczący Inicjatywy na rzecz Obrony Rakietowej z Waszyngtonu, grupy lobbystów zabiegających o tarczę.

Ellison brał udział tydzień temu w branżowej konferencji na temat tarczy, gdzie Pentagon opowiadał o swych planach przedstawicielom przemysłu zbrojeniowego. "Gazeta" pisała, że Boeing zaproponował tam -zamiast bazy w Polsce -ruchome wyrzutnie rakiet przechwytujących, czyli antyrakiet.

Jak podkreśla Ellison, na konferencji "generałowie ani razu nie mówili o planach dotyczących Polski i Czech". Zamiast wynegocjowanej przez rząd George'a Busha oraz Polskę i Czechy propozycji budowy baz w tych dwóch krajach ekipa Baracka Obamy chce rozmieścić antyrakiety na okrętach, a także w bazach w Izraelu, Turcji i być może gdzieś na Bałkanach.

Tuż po objęciu władzy przez Obamę Biały Dom ogłosił tzw. przegląd strategiczny koncepcji obrony przeciwrakietowej. Trwa on oficjalnie do dziś, jednak Ellison twierdzi, że decyzja faktycznie już zapadła. To samo twierdzi wiarygodne źródło w Kongresie USA: - Od kilku tygodni rząd sprawdza, jak Kongres zareaguje na porzucenie planów budowy tarczy w Polsce i Czechach.

Znany w Waszyngtonie ekspert ds. zbrojeniowych, który doradza obecnym rządzącym, dodaje: -Wewnętrzne dyskusje w ekipie Obamy są bliskie końca.

I ten koniec coraz wyraźniej oznacza rezygnację z opcji polskiej i czeskiej. Riki Ellison uważa, że głównym powodem zmiany strategii przez USA jest to, że "nowa ekipa bardziej bierze pod uwagę argumenty Rosji". Inni nasi rozmówcy, choć też uważają to za ważny element, mówią, że kluczowa jest kwestia kosztów budowy bazy oraz niewiara czołowych doradców Obamy, że system planowany w Polsce rzeczywiście będzie działał.

- Ludzie Obamy sądzą, że wiele problemów w świecie łatwiej będzie rozwiązać razem z Moskwą -uważa Ellison. - Chodzi o priorytety. Dla wielu demokratów priorytetem jest rozbrojenie i dla osiągnięcia nowego porozumienia o redukcji broni strategicznej z Rosją są wstanie poświęcić wiele. To nie znaczy, że są miękcy i naiwni - tłumaczy lobbysta.

- Ekipa Obamy będzie z Rosjanami twardo negocjować, będzie chciała osiągnąć jak najwięcej w zamian za swoje ustępstwa.



Riki Ellison: Gdyby Polska szybciej wynegocjowała umowę z USA, bazę pod Słupskiem już byśmy budowali i rząd Obamy nie mógłby się wycofać



Ale nowe podejście i do Rosji, i w sprawie tarczy jest faktem.

Szef dowództwa strategicznego USA gen. Kevin P. Chilton miał na konferencji dłuższy wywód o tym, jak trudna do przyjęcia dla Rosjan jest baza antyrakiet w Polsce. Widać, że to, co sygnalizuje Moskwa, Waszyngton bierze pod uwagę.

Zdaniem naszych rozmówców rząd USA ogłosi wnioski ze strategicznego przeglądu koncepcji tarczy dopiero wówczas, gdy na decyzję o porzuceniu planów w Polsce i Czechach USA przygotuje Warszawę i Pragę oraz wynegocjuje jak najwięcej ustępstw ze strony Moskwy.

"Gazeta" poprosiła Departament Stanu USA o rozmowę z którymś z wyższych rangą dyplomatów o stanie stosunków Polski i Ameryki. Odmówiono nam - do chwili zakończenia przeglądu strategicznego koncepcji tarczy.

Negocjacje z administracją George'a Busha rozpoczął rząd PiS, zakończył po perturbacjach rząd PO. Tarcza w Europie miała chronić sojuszników z NATO przed rakietami z Korei Płn. i Iranu.

Źródło: Gazeta Wyborcza
  • 219 komentarzy
  • Drukuj
  • Kup licencję
  • Ocena:

    • słabe
    • nic specjalnego
    • dobre
    • bardzo dobre
    • znakomite

    46 głosów

Izrael zburzył wioskę, zasypał ''polską'' studnię

Beduińska wioska zrównana z ziemią. Zniszczona co najmniej jedna cysterna na wodę, którą odbudowała PAH

Kogo lekceważy Palikot?

Janusz Palikot, skoro aspiruje do roli polityka lewicowego, powinien pamiętać, że lewica nie uważa płacenia podatków za akt wrogi ludzkości