http://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://bi.gazeta.pl/im/6/6164/m6164086.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Marek Edelman broni Pawła Lipskiego

Marek Edelman*
2009-01-21, ostatnia aktualizacja 2009-01-20 20:41

Ukazała się publikacja łódzkiego IPN, która oskarża pana Pawła Lipskiego, jakoby był tajnym współpracownikiem.

Marek Edelman
Fot. Małgorzata Kujawka / AG
Marek Edelman


W związku z tym chcę oświadczyć, że współpracowałem z panem Pawłem Lipskim przez cały stan wojenny oraz okres władzy Jaruzelskiego. Pan Paweł Lipski był szefem logistyki łódzkiej Regionalnej Komisji Wykonawczej. Wydawał wszystkie nasze gazetki, organizował spotkania Oświaty Niezależnej dla ludzi przyjeżdżających spoza Łodzi.

Z jego działalnością nigdy nie wiązały się żadne problemy, nie było żadnej wpadki ani żadnej nawet niepewności, że coś jest nie w porządku. Wszystkie prowadzone przez Pawła Lipskiego akcje i działania były zawsze bezpieczne.

Nie ma żadnych podstaw do sądzenia, że Paweł Lipski był współpracownikiem służb specjalnych. Uważam to co najmniej za pomówienie albo wymysł jakiegoś ubeka.

Do Pawła Lipskiego mieliśmy wszyscy (Kostrzewa, Dłużniewski i pozostali członkowie RKW) pełne zaufanie i nigdy nas nie zawiódł. Uważam, że taka publikacja jest dla niego krzywdząca.





Marek Edelman - ostatni żyjący dowódca powstania w getcie warszawskim. Współpracownik KOR, jeden z liderów „Solidarności". Doktor honoris causa wielu uczelni. Honorowy Obywatel Łodzi. Kawaler Orderu Orła Białego. Jest kardiologiem. Ma 85 lat.







Źródło: Gazeta Wyborcza
  • Dodaj komentarz
  • Drukuj
  • Ocena:

    • słabe
    • nic specjalnego
    • dobre
    • bardzo dobre
    • znakomite

    0 głosów

Kolekcje i dodatki w "Gazecie Wyborczej"

W poniedziałek z ''Gazetą'':