http://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://bi.gazeta.pl/im/6/6164/m6164086.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Właściciel portalu skazany za posty na forum

ulast, PAP
2007-03-07, ostatnia aktualizacja 2007-03-07 00:00

Leszek Szymczak, redaktor naczelny internetowej "Gazety Bytowskiej" naruszył wolność słowa, nie usuwając z forum postów wzywających do linczu na miejscowym komorniku - uznał w środę Sąd Rejonowy w Słupsku (Pomorskie).

Leszek Szymczak, właściciel portalu, ma zostać ukarany za anonimowe wpisy na forum nawołujące do linczu komornika
Fot. BARTOSZ KITOWSKI KARTUZY.INFO
Leszek Szymczak, właściciel portalu, ma zostać ukarany za anonimowe wpisy na...
SONDAŻ
Czy portale powinny być karane za wypowiedzi swoich użytkowników na forum?

Tak
Nie
Nie mam zdania

Sąd umorzył warunkowo postępowanie wobec Szymczaka na rok. Przez ten czas redaktor ma zwracać uwagę na treść wpisów zamieszczanych na forum przez internatów. Jeśli znów na forum pojawią się posty zawierające treści o charakterze gróźb, sąd odwiesi postępowanie.

"Będę apelował. Wyrok ubezwłasnowolnia mnie jako wydawcę i stawia w roli cenzora. Każdy kto mnie nie lubi, może zamieścić na forum jakieś groźby, pójść z tym do prokuratury i stanę się recydywistą. Poza tym nie zgadzam się ze stanowiskiem sądu, że posty są materiałem dziennikarskim w rozumieniu prawa prasowego" - powiedział Leszek Szymczak.

Ta bezprecedensowa sprawa dotyczyła 5 z 935 postów, jakie ukazały się w marcu 2005 r. na internetowym forum "Gazety Bytowskiej" pod tekstem dotyczącym nieprawidłowej pracy miejscowego komornika. Ich autorzy nawoływali do linczu na komorniku. Posty te pozostawały na stronie "Gazety Bytowskiej" trzy miesiące. Komornik poczuł się zagrożony ich treścią, o czym zawiadomił miejscową prokuraturę.

Śledczy uznali, że posty mogą wzbudzać u komornika uzasadniony lęk, a że nie udało im się ustalić autora wpisu, oskarżyli redaktora naczelnego o naruszenie prawa prasowego.

Akt oskarżenia przeciwko Szymczakowi zawierał jeszcze jeden zarzut - prowadzenia gazety bez wymaganej rejestracji w sądzie. Sąd umorzył tą część postępowania ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu.

  • 52 komentarze
  • Drukuj
  • Ocena:

    • słabe
    • nic specjalnego
    • dobre
    • bardzo dobre
    • znakomite

    0 głosów

Wilk zły: tak myślą ci, co go nie znają

Rząd Norwegii urządza gigantyczną obławę aby zabić pięć z 20 występujących w tym kraju wilków

Rykoszety Rutkowskiego

Rutkowski próbuje odbudować swoją firmę. Pomaga sobie, nie komuś - mówi historyk sztuki, który przez Rutkowskiego spędził blisko rok za kratkami, choć był zupełnie niewinny

Kolekcje i dodatki w "Gazecie Wyborczej"

W czwartek z ''Gazetą'':

  • Przygody Pana Michała, odc. 4-6
  • Dłużej do emerytury - kto będzie się musiał przekwalifikować?
  • Wykup mieszkań spółdzielczych i zakładowych - informator
  • Duży Format