http://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://bi.gazeta.pl/im/6/6164/m6164086.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Mgła paraliżuje lotniska prawie w całej Polsce. Działają: Szczecin i Gdańsk

pi, IAR
2006-11-27, ostatnia aktualizacja 2006-11-27 00:00

Warszawskie lotnisko Okęcie nie przyjmuje samolotów z powodu mgły. Samoloty także nie startują. Podobna sytuacja utrzymuje się również na innych głównych lotniskach w kraju. Nie wiadomo, jak długo to potrwa, gdyż nie można przewidzieć, kiedy pogoda się poprawi.

Gdańsk-Rebiechowo był jednym z głównych portów docelowych dla samolotów, które nie wylądowały w Warszawie
fot. Mateusz Ochocki / AG
Gdańsk-Rebiechowo był jednym z głównych portów docelowych dla samolotów, które...

Fot. Wojciech Surdziel /AG
ZOBACZ TAKŻE
- Warunki na lotnisku sa cały czas fatalne. Odwołanych zostało już ponad 50 lotów. Ostatni samolot wylądował na Okęciu o godzinie 10.56. Obecnie widoczność na lotnisku w pionie spadła już do zera. By ruch lotniczy w Warszawie mógł być przywrócony widoczność w pionie musi wynosić ponad 30 metrów, a w poziomie ponad 350 - powiedział portalowi Gazeta.pl rzecznik Portu Lotniczego Okęcie Artur Burak.

Loty do stolicy są albo odwoływane, albo kierowane do innych miast. Decyzje w tej sprawie podejmują piloci samolotów. Część pasażerów czeka na lotnisku na swoje loty, ale ostatni start z lotniska odbył się o godzinie 16.55.

- Robimy wszystko, by samoloty mogły przynajmniej lądować, ale to pilot decyduje czy będzie podchodził do lądowania czy nie - powiedział Burak.

Nie wiadomo kiedy zostanie przywrócony normalny ruch na lotnisku. - W chwili obecnej służby meteorologiczne prognozują, że taka pogoda może utrzymać się nawet do jutra do godzin wieczornych. Mgła na tyle zdezorganizowała ruch na lotnisku, że nawet gdyby od jutra rana była piękna pogoda, to i tak jutro będą opóźnienia samolotów - zaznaczył rzecznik Okęcia w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Artur Burak zacytował także słowa jednego z dyżurnych portu, który stwierdził, że tak gęstej mgły nie pamięta od 1968 roku.

Podobnie jest w Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie

Samoloty nie lądują także w Poznaniu i Wrocławiu. Dobra widoczność utrzymywała się długo na lotnisku w Rzeszowie, ale wieczorem nagle pogorszyła się tam pogoda. Teraz na Jesionce nie ma warunków do lądowania i startów.

Z tego powodu pozostały na noc samoloty z Berlina, Monachium, Lwowa i Dublina, które zastępczo siadały w Rzeszowie, a nie w docelowych portach. Ich pasażerowie czekali na rzeszowskim lotnisku nawet kilka godzin na połączenie lotnicze do miejsca przeznaczenia - głównie Warszawy. Jednak z powodu utrzymującej się tam mgły - loty zostały odwołane.

W związku z tym część pasażerów przewieziono do celu podróży wynajętymi autobusami. Jedynie tranzytowi podróżni ze Lwowa zostali w Rzeszowie. Mają zapewniony nocleg w hotelach.

Kraków i Katowice także przestały przyjmować loty

Z kolei podkrakowskie lotnisko Balice przyjęło 14 samolotów, które z powodu mgły nie mogły wylądować na Okęciu. Jednak w obecnej chwili także i tutaj pogoda uniemożliwia funkcjonowanie lotniska. Jak mówi rzecznik portu lotniczego w Balicach Piotr Pietrzak - widoczność na pasie startowym nie przekracza 100 metrów i 2 ze spodziewanych tu samolotów musiały lądować w czeskiej Pradze, gdyż ani Balice, ani żadne z okoliczny lotnisk - we Wrocławiu, Katowicach, czy Rzeszowie nie mogło ich przyjąć. Według prognoz mgła, ma utrzymać się w Krakowie co najmniej do rana.

Czynne lotniska tylko w północnej Polsce

Około godziny 21 jedynymi otwartymi lotniskami w Polsce były Gdańsk i Szczecin. We wtorek sytuacja może się powtórzyć - synoptycy przewidują mgły w centralnej i południowej Polsce.

  • 51 komentarzy
  • Drukuj
  • Kup licencję
  • Ocena:

    • słabe
    • nic specjalnego
    • dobre
    • bardzo dobre
    • znakomite

    0 głosów

Zwalnianie po polsku: rozmowa z psychologiem biznesu

Często szefowie działają ustami przychylnych sobie osób. To tworzy obrzydliwą atmosferę pseudoprawdy, pseudokomunikacji, domysłów i napięć