- Dawid wygrał z Goliatem. Na całe szczęście, bo po przegranej w pierwszej instancji wiele osób zaangażowanych w sprzeciw przeciwko neonazizmowi straciło ducha walki - powiedział "Wyborczej" Jerzy Masłowski, pozwany przez Allegro.

Wyrok tak uzasadnił sędzia Robert Obrębski: - Cel krytyki był na tyle istotny - przy uwzględnieniu całego historycznego kontekstu neonazistowskiej symboliki - że wyłącza bezprawność naruszenia renomy firmy.

Wczoraj warszawski sąd apelacyjny wydał prawomocny wyrok w pierwszym w Polsce procesie o tzw. trademark parody - przerobienie logo firmy w ramach akcji społecznego sprzeciwu.

Logo przerobił Jerzy Masłowski, dramatopisarz i prezes fundacji Zielone Światło. Przyłączył się w ten sposób do akcji "Nigdy więcej nazizmu na Allegro", zainicjowanej przez stowarzyszenie Nigdy Więcej. Była to akcja przeciwko dopuszczaniu przez portal Allegro handlu wytworzonymi współcześnie neonazistowskimi i rasistowskimi gadżetami. Fundacja Zielone Światło wydrukowała pocztówki z przerobionym logo Allegro, informacją o celu akcji i apelem o pisanie listów protestacyjnych do Allegro. Pocztówki rozdawane były na ulicach w Światowy Dzień Sprzeciwu przeciw Rasizmowi.
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.