To wyniki raportu przygotowanego przez firmę "Press-Service" Monitoring Mediów. Analitycy w styczniu oglądali cztery największe serwisy informacyjne ogólnopolskich telewizji. Przyjrzeli się 1200 reportażom, w których padło 5800 wypowiedzi trwających łącznie 2900 minut. Co się okazało?

- Mamy dosyć męski punkt widzenia - przyznał Sebastian Bykowski, wiceprezes Press-Service.

Aż 4400 wypowiedzi udzielili reporterom programów mężczyźni (75 proc.). Kobiety udzieliły ich 1400 (25 proc.). Najbardziej "kobiecym" serwisem okazały się "Wydarzenia" Polsatu, gdzie w ciągu miesiąca wypowiedziało się ponad 400 kobiet.

Lepsza sytuacja jest wśród prowadzących serwisy. Kobiety w styczniu częściej były gospodyniami programów informacyjnych (ponad 52 proc.). - Tu jest zdrowy balans z lekkim wskazaniem na panie - podkreślił Bykowski.

Przeanalizowano także to, kto przygotowywał informacje. Autorami 48 proc. byli mężczyźni, a 34 proc. kobiety (reszta informacji miała charakter redakcyjny i nie była podpisana nazwiskiem). Na 20 najbardziej aktywnych reporterów 13 było mężczyznami. Najwięcej materiałów spośród kobiet przygotowała Justyna Dobrosz-Oracz z "Wiadomości" TVP 1.
Pozostało 80% tekstu
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.