"Polska Ludowa rzadko jest analizowana w wyważony i rzetelny sposób, a zazwyczaj demonizuje się ją po to, aby uprawomocnić III RP" - piszą Jakub Majmurek i Piotr Szumlewicz we wstępie wydanej w Bibliotece "Bez dogmatu" książce "PRL bez uprzedzeń"*. "PRL jest instrumentalnie wykorzystywany dla usankcjonowania polityki kolejnych prawicowych rządów".

To ważna książka, bo to nie twórczość weteranów PZPR, tylko publicystów nowej polskiej lewicy. Tylko jeden z autorów i autorek dziesięciu tekstów zebranych w tym zbiorze był w 1989 r. pełnoletni (ale ledwo, bo urodził się w 1970 r.). Większość urodziła się na przełomie lat 70. i 80. Piszą w takich miejscach jak "Krytyka Polityczna", "Przegląd Polityczny", "Bez dogmatu" czy tygodnik "Przegląd"; w portalach Racjonalista.pl oraz Lewica.pl.

Piotr Szumlewicz (ur. 1976) jest autorem książki "Niezbędnik ateisty". Wspólnie z Jakubem Majmurkiem, członkiem zespołu "Krytyki Politycznej" (do którego należy także niżej podpisany), wydali w zeszłym roku książkę "Stracone szanse? Bilans transformacji 1989-2009".
Pozostało 90% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej