W przemówieniu tym, przedrukowanym przez dziennik "Washington Post", Comey wyraził opinię, że najbardziej przerażającą lekcją Holocaustu jest to, iż pokazał on, że ludzie są w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności i przekonać się prawie do wszystkiego, poddając się władzy grupy. Oto cała treść mowy Comeya:

BÓJMY SIĘ CZŁOWIECZEŃSTWA*

Dobry wieczór, panie i panowie. Po pierwsze, chciałbym pogratulować niezwykłym ludziom, którzy zostali uczczeni dziś wieczorem właśnie w tym miejscu. Jestem zaszczycony, że zaprosiliście mnie, abym mógł się z wami podzielić moimi przemyśleniami. Chciałbym wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest partnerstwo FBI z Muzeum. Będę mówił krótko.

Uważam, że Holocaust to najważniejsze wydarzenie w historii ludzkości. Przy czym słowo "ważne" rozumiem na dwa sposoby. Oczywiście, jest ważne, bo było najstraszliwszym przejawem bestialstwa w historii. Takim, którego nie da się opisać słowami i którego nie sposób zrozumieć. Urodziłem się w rodzinie irlandzkich katolików w Nowym Jorku, w tym wspaniałym, wielkim i bezpiecznym kraju, jednak Holocaust zawsze mnie prześladował i długo był przeszkodą dla mojej wiary.

Pozostało 81% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej