List prezesa fundacji Media Pro Bono

Gratulacje dla KRRiT

KRRiT zakończyła proces powoływania rad nadzorczych mediów publicznych. Swoim zwyczajem decyzje o ostatnich powołaniach do rozgłośni regionalnych Polskiego Radia Rada podjęła już pod osłoną nocy. I z żelazną konsekwencją, nie oglądając się na żadne wcześniejsze deklaracje i zapowiedzi merytorycznego i apolitycznego działania, zastosowała klucz partyjny.

Do 17 spółek wybrano ludzi związanych z partiami rządzącej koalicji. Bez znaczenia były tu kwalifikacje, doświadczenie w pracy w mediach czy sztandarowe hasła o poszukiwaniu rekomendacji środowisk twórczych i dziennikarskich. Nie licząc pojedynczych wypadków, za którymi zresztą i tak musiały iść rekomendacje partyjne.

Wśród członków rad nadzorczych, które wybierać będą podobnie "apolityczne" zarządy, znaleźli się np. p. Jan Butmankiewicz - szef opolskiej Samoobrony (który nie zdążył jeszcze wytłumaczyć się przed "macierzystą" prokuraturą, czy podpisy na liście osób popierających go w zeszłym roku jako kandydata do Senatu nie były sfałszowane), oraz p. Jerzy Roszkowiak - członek władz regionalnych PiS. Obaj panowie zasilili radę Radia Opole. Do Radia Merkury w Poznaniu wszedł z kolei p. Zdzisław M. Papież - rzecznik leszczyńskiej Samoobrony i asystent społeczny posła tej partii Bernarda Ptaka, który z dumą przyznaje, że uzyskał poparcie poseł R. Beger. Skarbnik PiS w województwie świętokrzyskim - p. Jarosław Karyś - będzie zaś czuwał nad realizacją misji publicznej w Radiu Kielce.

W takim układzie naprawdę nie należy już się czepiać tego, że w Radiu Zachód w Zielonej Górze do rady nadzorczej weszła żona posła Samoobrony, a w Radiu Kielce córka senatora PiS.

Jeszcze przed zeszłorocznymi wyborami parlamentarnymi politycy PiS nie bez racji piętnowali upolitycznienie mediów publicznych i samej KRRiT, głosząc konieczność walki z "układem" parytetów partyjnych i zawłaszczaniem mediów. Pan Jarosław Sellin, były członek KRRiT, a obecnie wiceminister kultury, obiecywał, że w efekcie inicjowanych przez niego zmian, jakie nastąpią w KRRiT, "wszyscy się zachwycimy" nową obsadą władz mediów publicznych.

Jako były członek KRRiT chciałbym zatem pogratulować twórcom nowego ładu medialnego w Polsce ich słowności i konsekwencji oraz wyrazić z tego tytułu szczere gratulacje.

Lech Jaworski

Prezes fundacji Media Pro Bono, w latach 2001-05 członek KRRiT, dr nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.