Program aktywizacji zawodowej osób po 50. roku życia

Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej ponad 3000 pięćdziesięciolatków będzie mogło się nauczyć angielskiego i obsługi komputera.

Dziś osoby po 50. roku życia mają zwykle kiepską sytuację na rynku pracy. Poza grupą wysoko wykwalifikowanych specjalistów większość nie zna języków obcych i nie radzi sobie z komputerem. A to - jak zauważają socjologowie, autorzy raportu Diagnoza Społeczna 2005 - umiejętności cywilizacyjne. Ludzie, którzy ich nie posiedli, są na przegranej pozycji na rynku pracy. Dlatego część z nich stara się zabezpieczyć rentami i wcześniejszymi emeryturami. Ale nie tędy droga. Zwłaszcza, że za kilka lat, prawodopodobnie w 2010 r., liczba osób w wieku poprodukcyjnym przekroczy liczbę osób w wieku produkcyjnym, bo żyjemy dłużej i rodzimy mniej dzieci. Czyli nie będzie komu pracować na te emerytury.

Dlatego jednym z kluczowych założeń Unii Europejskiej jest wzrost aktywnosci zawodowej osób starszych u usuwanie luki kompetencyjnej między młodymi a ludźmi starszymi.

W Polsce rusza właśnie unijny projekt "50naPlus" skierowany do osób w średnim wieku. Z bezpłatnych szkoleń językowych i komputerowych może skorzystać 3200 osób. Są to zarówno szkolenia podstawowe np. "Moje angielskie ABC" jak i specjalistyczne takie jak np. "Niemiecki w negocjacjach." Program ten będzie realizowany w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. - Zainteresowanie jest ogromne. W województwie mazowieckim na 1100 miejsc zgłosiło się już 700 osób. Są to głównie osoby do 55. roku życia. Ci przed sześćdziesiątką myślą już o wcześniejszych emeryturach - mówi szef projektu Andrzej Jurgilewicz. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Połowa tych miejsc przeznaczona jest dla kobiet.

Informacji o szkoleniach można znaleźć w urzędach pracy oraz na stronie internetowej www.50naPlus.info

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.