Zagłosuj na zwierzęta

Pytajcie kandydatów, co chcą zrobić dla zwierząt. W Polsce co druga rodzina ma psa lub kota. To olbrzymi elektorat - namawiają obrońcy zwierząt

Zwierzęta nie mają głosu, ale my możemy głosować za tymi, którzy poprawią ich los. Opracowaliśmy listę parlamentarzystów, którzy w mijającej kadencji głosowali za dobrymi dla zwierząt rozwiązaniami - mówi Ewa Gebert ze stowarzyszenia OTOZ Animals - Namawiamy ludzi, żeby wzięli ją pod uwagę. I pytali kandydatów na parlamentarzystów o stosunek do ochrony zwierząt. Jeśli politycy będą widzieli, że ludzi to interesuje, to będą się z tym liczyć.

Jacek Bożek, Klub Gaja: - Wystarczy czasem jeden polityk wrażliwy na los zwierząt. Dzięki wetu prezydenta Kwaśniewskiego nie weszła w życie zła ustawa o doświadczeniach na zwierzętach. Jest wiele rzeczy, które można zrobić, pod warunkiem że parlamentarzyści uchwalą dobre przepisy. M.in. takie, które umożliwią organizacjom takim jak nasze sprawdzanie, jak traktuje się zwierzęta w rzeźniach, cyrkach, wielkoprzemysłowych hodowlach czy w transporcie.

Liza Kodym-Flanagan, Polska Liga Ochrony Zwierząt: - Chcemy dobrej współpracy z parlamentem, z ministerstwami. A to zależy od tego, jacy będą tam ludzie. W tym parlamencie silne było lobby myśliwskie, które wprowadziło przepis o strzelaniu do "wałęsających się" psów i kotów.

Koalicja organizacji obrońców zwierząt wydała "Manifest na rzecz zwierząt" - postulaty skierowane do polityków. Dotyczą m.in. bezdomności zwierząt, zakazu rozmnażania i hodowli psów używanych do walk, wielkoprzemysłowych hodowli i uprawnień organizacji obrońców zwierząt.

Podobnie zrobiło podczas wyborów w Wielkiej Brytanii Królewskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt przed Okrucieństwem. - Wszystkie partie się do naszego manifestu ustosunkowały i umieściły sprawy zwierząt w swoich programach - mówi David Bowles z Królewskiego Towarzystwa.

Polska koalicja organizacji przesłała sztabom wyborczym ankiety prosząc, żeby ustosunkowali się do postulatów z manifestu. Na razie odpowiedziały PiS i SdPl - w całości je popierając. I PSL - popierając usunięcie z prawa przepisu o strzelaniu do "wałęsających się" psów i kotów, wprowadzenie zakazu okrutnych metod w wielkoprzemysłowych hodowlach i zagwarantowania przejść dla zwierząt na autostradach.

Odpowiedzi partii na ankietę i listę "prozwierzęcych" parlamentarzystów mijającej kadencji można znaleźć na stronie www.wybory.animals.pl.

Stowarzyszenie Empatia wysłało własną ankietę do kandydatów na prezydenta. Zapytało między innymi o stosunek do tresury zwierząt w cyrkach, noszenia futer ze specjalnie w tym celu hodowanych zwierząt i do postulatu ograniczenia doświadczeń na zwierzętach. Odpowiedzi będą zamieszczać na stronie internetowej www.wybory.empatia.pl.

Copyright © Agora SA