Gazeta Wyborcza >  Kraj >  Kraj

Sondaż dla TVN24: 36 proc. Polaków wierzy w zamach w Smoleńsku

mint
01.11.2012 , aktualizacja: 01.11.2012 17:29
A A A Drukuj

123RF

Ponad 60 proc. ankietowanych chce powołania międzynarodowego zespołu ekspertów, który zbadałby przyczyny katastrofy smoleńskiej.
W to, że katastrofa w Smoleńsku była wynikiem zamachu "zdecydowanie nie wierzy" 31 proc. badanych, a "raczej nie wierzy" 25 proc.

Jednak aż 36 proc. dopuszcza taką możliwość. "Zdecydowanie tak" - 17 proc. badanych, a "raczej tak" - 19 proc. ankietowanych.

Zdecydowana większość - 63 proc. - respondentów uważa, że powinien powstać międzynarodowy zespół badający sprawę katastrofy smoleńskiej. Zdaniem 15 proc. ankietowanych taki zespół "zdecydowanie nie powinien powstać", a według 18 proc. "raczej nie powinien powstać".

W sondażu przeprowadzonym przez MillwardBrown SMG/KRC dla TVN 24 zapytano także o zadowolenie ze sposobu, w jaki prokuratura informuje o postępach w śledztwie w sprawie katastrofy w Smoleńsku. 66 proc. ankietowanych stwierdziło, że prokuratura powinna częściej i dokładniej informować o śledztwie. Nieco ponad jedna czwarta respondentów stwierdziła, stwierdziła, że jest usatysfakcjonowana z obecnego sposobu informowania o śledztwie.

W badaniu pytano także o ocenę wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego oraz Donalda Tuska po tekście opublikowanym w "Rzeczpospolitej", w którym informowano o wykryciu śladów materiałów wybuchowych we wraku Tupolewa.

67 proc. respondentów nie zgadza się ze słowami prezesa PiS dotyczącymi katastrofy smoleńskiej. Kaczyński stwierdził, że "zamordowanie 96 osób, w tym prezydenta RP, innych wybitnych przedstawicieli życia publicznego, to niesłychana zbrodnia".

Krytycznie wypowiedź premiera Donalda Tuska oceniło 50 proc ankietowanych.

Uczestników sondażu zapytano także o to, na kogo głosowaliby w wyborach parlamentarnych, gdyby te miały się odbyć 4 listopada. 33 proc. głosów zebrałaby Platforma Obywatelska, zaś PiS - 29 proc. W porównaniu z wynikami sondażu przeprowadzonego dla RMF FM trzy tygodnie temu oznacza to sześcioprocentowy wzrost poparcia dla PO oraz jednoprocentowy spadek poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego.

- Te 6 punktów trzeba traktować bardzo powściągliwie, ponieważ poziom błędu w takich badaniach wynosi 2-3 punkty - komentował wyniki sondażu w czwartek rano na antenie TVN24 prof. Roman Bäcker, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. Bäcker przyznał jednak, ze niewątpliwie mamy do czynienia z ofensywą PO po wygłoszeniu drugiego, a więc tak zwanym przejęciu inicjatywy, choć nie do końca udanym. A z drugiej strony wybucha sprawa smoleńska, która - zdaniem politologa - w coraz większym stopniu nuży opinię publiczną. - Przez chwilę wydawało się, że wszystko, co do tej pory się mówiło leży w gruzach, ale potem zaczęła się klasyczna emocjonalna wojna polsko-polska i tym samym mamy do czynienia z naturalna reakcją ludzi, którzy już nie chcą być bombardowani nie do końca sprawdzonymi informacjami - komentował prof. Roman Bäcker.

W opinii politologa znaczna większość ludzi chce się zajmować "normalnymi problemami", jak bezrobocie czy wzrost gospodarczy. - Gdy koncentrujemy życie polityczne na wojnie smoleńskiej, to przeszkadza to PiS. PiS zyskuje, gdy zaczyna poruszać inne tematy. - twierdzi prof. Bäcker. W opinii politologa współpraca między PiS a PO od dawna była mrzonką, a po ostatnich wypowiedziach Jarosława Kaczyńskiego pozostaje pytanie, czy kiedykolwiek w ogóle będzie jeszcze możliwa. - Zwykle po takich słowach idzie się do sądu, a nie na mównicę sejmową - stwierdził komentator.

Czekamy na Wasze listy. Napisz: listydogazety@gazeta.pl



ZOBACZ TAKŻE

Zobacz więcej na temat:

  • 39

Komentarze (39)

  • z_uk

    Oceniono 51 razy 31

    Szanowne Pismaki,
    Oto szalony pomysl: A moze by tak przestac pisac cokolwiek o Smolensku i skupic sie na prawdziwych problemach, przeciez w kolo jest ich tyle: bezrobocie, drozyzna, nepotyzm.
    Zajmijcie Wy sie dziennikarstwem a nie wypenianiem szpalt szmatlawej klasy materialami.

  • robokopo

    Oceniono 59 razy 27

    No proszę! Kaczor osiągnął, co chciał! Wie, że w społeczeństwie prostactwa i nieuctwa w bród i korzysta na tym. Co go obchodzi, że duża część się obrusza? Dlaczego nikt nie zadał pytania, jaka część społeczeństwa wierzy w zmuszanie do lądowania? Dlaczego ten wątek poszedł w zapomnienie? Bo to świętokradztwo, bo Kaczor tak orzekł? To też jest jego wygrana. Ktoś kiedyś mi powiedział: "Zamachu nie można wykluczyć". Ja na to: "A naciski można?". Taki się zrobił czerwony, że o mało się nie zesrał...

  • zoubr123

    Oceniono 44 razy 22

    Kłam­stwo pow­tarza­ne ty­siąc ra­zy sta­je się prawdą. Te słowa Josefa Goebbelsa niestety się sprawdzają!
    To smutne 36 procent badanych, lub inaczej 36 procent Polaków to zwykli durnie!

  • mortimer21

    Oceniono 38 razy 18

    Strategia ciskania błotem (by nie powiedzieć czymś innym) aż coś się przylepi sprawdza się, jak widać. Im dłużej Kaczyński i jego pomagierzy maglują te fantasmagorie o zamachu, tym więcej ludzi dojdzie do wniosku że może coś jest na rzeczy, nawet jeśli ich dowody są wyssane z palca bądź innej części ciała. Niestety Polacy są podatni na myślenie magiczne.

  • saint_just

    Oceniono 36 razy 16

    Jarkaczowi udało się jedno: zrobił z całych polskich mediów, tzw poważnych , mniej poważnych, prawicowych , ,centrowych , lewicowych, papierowych , elektronicznych, nie ważne - JEDEN WIELKI BRUKOWIEC I PUDELEK SMOLEŃSKI.
    Daliście się, dziennikarze nie tylko wpuścic w tego matrixa Kurdupla, wcale nie emocjonalnego, czy paranoicznego, przeciwnie - wykalkulowanego z precyzją psychopaty , lecz jesteście jego narzędziem, czy nawet współsprawcą , który myśli ,że jest cwany bo też robi przy okazji swój deal podwyższania poczytności i ogladalności.
    To czysty cynizm.Nie mniejszy , niz Kaczyńskiego. I kiedy ta nakrecana przez was i kurdupla spirala któregoś dania pieprznie w nieprzewidziany sposób i doprowadzi do jakiegoś nieszczęścia - zachowacie się zapewne bezczelnie , jak Miecugow i z tupetem oświadczycie, że to znowy wina czytelnika , czy widza.

    Na to , co od.......la dzisiaj - i od lat - ten psychopata Kaczyński powinna zostać nałożona taka sama solidarna, dziennikarska blokada informacyjna jak np na deklaracje faszystowskie Breivika, publikacje pedofilskie , czy fundamentalistyczne, ponieważ ich publikowanie nie jest "informacją" lecz ich propagandą.

  • j_a_ch

    Oceniono 31 razy 15

    Ależ te nasze ludki są naiwne...Jaka komisja międzynarodowa? Kto miałby w tym grzebać i po co? Świat woli handlować z Rosją, a nie gmerać w naszej katastrofie lotniczej. Sojuszników jak zawsze mamy na papierze i czas zejść na ziemię raz na zawsze. Nikt nie będzie za naszą "prawdę" wchodził w to bagno. Nawet jeśli znalazłoby się paru to z góry wiadomo co się ogłosi ( naszą bylejakość) i wstyd będzie jeszcze większy na cały świat.

  • jacmenos

    Oceniono 20 razy 12

    wystarczy zastąpić maturę z matematyki maturą z religii , wcześniej zmniejszyć ilość godzin fizyki i chemii , dołożyć historii ze szczególnym uwzględnieniem martyrologii narodu polskiego i w następnych sondażach zwolenników teorii spiskowych radykalnie przybędzie ...

  • kot9999

    Oceniono 18 razy 10

    to pokazuje jak bardzo narod jest pokrecony. Ech, szkoda gadac, zal mi tych co zostali w kraju.

  • saint_just

    Oceniono 25 razy 7

    Zutylizować wrak!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane
  • Wszystko
  • PŁATNE