Tak konkretnie możesz pomóc uchodźcom

Uciekają z bombardowanych miast, przez morze i druty kolczaste. Toną w drodze, głodują i koczują na granicach. Jak pomóc uchodźcom?

Pomoc jest potrzebna w krajach, z których pochodzą uchodźcy, podczas przeprawy do Europy i już w krajach docelowych. Wybraliśmy kilka sposobów na to, aby wesprzeć uchodźców - wpłacając pieniądze, przekazując rzeczy i udzielając się w wolontariacie.

UCHODŹCY BELKAUCHODŹCY BELKA GGG fot. Muhammed Muheisen / AP

Pomoc w krajach, z których emigruje najwięcej osób, organizuje Polska Akcja Humanitarna. Organizacja realizuje projekty wodno-sanitarne (transportuje wodę, buduje pompy, wodociągi i toalety), dostarcza żywność i najpotrzebniejsze produkty (koce, namioty, materace) oraz dystrybuuje leki.

Koszt odbudowy infrastruktury wodnej, która zapewni dostęp do wody dla ośmiu tysięcy ludzi, to około 130 tys. zł, a dostarczenie miesięcznego zapasu wody dla jednej rodziny kosztuje 31 zł.

Koszt pakietów żywnościowych:

PAHPAH PAH

Wspomóż Polską Akcję Humanitarną >>>

Narażonych na konflikty zbrojne można wesprzeć także przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które zajmuje się przede wszystkim zapewnieniem podstawowego schronienia dla syryjskich rodzin w Libanie i materialnym odciążeniem rodzin libańskich, które udzielają uchodźcom gościny.

Wspomóż Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej >>>

Z kolei Fundacja Wolna Syria zajmuje się organizowaniem pomocy materialnej - ubrań, koców, żywności czy zabawek dla dzieci, dystrybucją leków do punktów medycznych oraz zbiórką środków pieniężnych na budowę i funkcjonowanie szpitala na granicy turecko-syryjskiej.

Wspomóż fundację Wolna Syria >>>

UCHODŹCY BELKAUCHODŹCY BELKA GGG fot. Dimitris Michalakis / Reuters

Dziesiątki tysięcy uchodźców ginie w drodze do krajów docelowych, głównie podczas przepraw morskich. Pomoc zapewnia im głównie organizacja Lekarze bez Granic. Aktualnie dysponuje ona już trzema statkami, a każdy mieści po kilkaset osób. Podczas największej operacji ostatnich dni w ciągu jednej doby uratowano 1658 osób.

Tak wygląda statek "MY Phoenix", który pełni funkcję pływającego szpitala.

Wesprzyj Lekarzy Bez Granic >>>

Pomoc na Bałkanach, przez które przeprawiają się uchodźcy, organizuje też polska grupa. Wolontariusze - aktualnie w Macedonii - zajmują się głównie pomocą uchodźcom koczującym na granicy. Polacy pomagają m.in. w rozdawaniu paczek żywnościowych Czerwonego Krzyża i na bieżąco informują o sytuacji na miejscu. W najbliższych dniach mają pojawić się informacje na temat zbiórki darów w Polsce.

Dowiedz się więcej o Polakach na Bałkanach >>>

UCHODŹCY BELKAUCHODŹCY BELKA GGG fot. Petr David Josek / AP

Pomocy potrzebują również uchodźcy, którym uda się dostać do kraju docelowego. We wsparcie takim osobom można zaangażować się m.in. przez wolontariat ONZ. Wśród form pomocy znajdują się nauka języka, udzielanie porad prawnych, chęć zaoferowania pracy lub wynajęcia mieszkania czy też pomoc organizacjom zajmującym się uchodźcami.

Wspomóż Organizację Narodów Zjednoczonych >>>

W Polsce można też pomóc za pośrednictwem Fundacji Ocalenie, która aktualnie poszukuje m.in. wolontariuszy, którzy pomogą cudzoziemcom w nauce języka polskiego. W ostatnich dniach Ocalenie - z pomocą kolejnych punktów w Polsce - organizuje zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci uchodźców.

Wesprzyj Fundację Ocalenie >>>

By pomóc uchodźcom w Polsce, należy jednak przede wszystkim na bieżąco śledzić strony osób i organizacji, które organizują taką pomoc. Pojawiają się tam informacje na temat zbiórek darów i zapotrzebowania na konkretne wsparcie.

Śledź Refugee.pl >>>

Śledź fundację Wolna Syria >>>

UCHODŹCY BELKAUCHODŹCY BELKA GGG fot. Giannis Papanikos / AP

Drobną pomoc można przekazać za pomocą projektów crowdfundingowych. Brytyjskiej grupie aktywistów udało się w ten sposób zebrać już niemal sto tysięcy funtów na produkty pierwszej potrzeby dla uchodźców koczujących w Calais.

Zbiórka dla Worldwide Tribe >>>

Podobne zbiórki pojawiają się także w polskich serwisach crowdfundingowych. Niedawno udało się zebrać fundusze na zakup artykułów szkolnych dla dzieci syryjskich uchodźców w Libanie.

Zbiórek można szukać np. w serwisie Polak Potrafi >>>

UCHODŹCY BELKAUCHODŹCY BELKA GGG fot. Muhammed Muheisen / AP

Na całym świecie organizowane są różne formy pomocy dla uchodźców. Oto kilka z projektów:

Słownik w 28 językach. Podstawy komunikacji i najbardziej potrzebne słowa. Ten projekt można współtworzyć, szczególnie potrzebna jest pomoc prawników, którzy mogliby przetłumaczyć zwroty ze swojej dziedziny

Pomóż współtworzyć słownik >>>

Telefon alarmowy, z którego można skorzystać w przypadku zauważenia uchodźców na morzu. Wolontariusze alarmują odpowiednie służby i organizują pomoc.

Zaalarmuj służby>>>

Dzięki Liście Potrzeb stworzonej na stronie Amazona można pomóc uchodźcom bez wychodzenia z domu. Należy wybrać i zapłacić za którąś z rzeczy, na które zapotrzebowanie zgłaszają uchodźcy przebywający w Calais, a wolontariusze odbiorą wszystkie kupione rzeczy i dostarczą je na miejsce.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.