http://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://bi.gazeta.pl/im/6/6164/m6164086.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Wieża wszystkich rekordów

Wojciech Moskal, ap
2010-01-04, ostatnia aktualizacja 2010-01-03 23:52

Dziś ma nastąpić oficjalne otwarcie najwyższego wieżowca naszej planety - Burj Dubai. To zarazem najwyższa konstrukcja, jaką kiedykolwiek zbudował człowiek

Wieża Dubaju
Fot. STR REUTERS
Wieża Dubaju
Wiadomo, że wysokość Burj Dubai (Wieży Dubaju) przekracza 800 metrów i tym samym bije o ponad 300 m dotychczasowy rekord należący do wieżowca Taipei 101 na Tajwanie. Dokładna wysokość Burj Dubai jest trzymana w ścisłej tajemnicy i zostanie ogłoszona dopiero podczas dzisiejszego otwarcia.

Wieżowiec pobił zresztą wiele innych rekordów. Jest nie tylko najwyższym budynkiem, ale też w ogóle najwyższą wolno stojącą konstrukcją, jaką kiedykolwiek zbudował człowiek. Posiada również - na 124. piętrze położony najwyżej na świecie taras widokowy.

- Początkowo planowaliśmy, że Burj Dubai tylko nieznacznie przewyższy Taipei 101 - mówi inżynier Bill Baker z mającej siedzibę w Chicago firmy Skidmore, Owings i Merril (SOM), która zaprojektowała wieżowiec. Przedstawiciele firmy Emaar, która zamówiła inwestycję (jej głównym udziałowcem są władze Dubaju), prosili jednak o dużo więcej. - Nie wiedzieliśmy, jak daleko możemy się posunąć. Pnąc się wyżej i wyżej, stwierdziliśmy w pewnym momencie, że jesteśmy w stanie osiągnąć rzeczy, o których w początkowej fazie projektu nawet nie śniliśmy - mówi Baker.

Burj Dubai ma ponad 160 pięter użytkowych (najwięcej na świecie) zajmujących powierzchnię 330 tys. m kw., co również jest rekordem, jeżeli chodzi o dostępną powierzchnię użytkową w jednym budynku. Do jego zbudowania zużyto ponad 31 tys. ton stali, a widać go z odległości 95 kilometrów.

Pięćdziesiąt siedem wind (tu oczywiście także pobito rekord - najdłuższej windy świata) będzie rozwozić ludzi do 1044 mieszkań i apartamentów, a także do biur zajmujących w sumie 49 pięter. Perłą budynku ma być luksusowy hotel Giorgio Armani.

Prace budowlane rozpoczęto w 2004 r., a realizowało je konsorcjum: Samsung Engineering & Construction z Korei Południowej, BESIX z Belgii i Arabtec ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad miliard dolarów.

Źródło: Gazeta Wyborcza
  • Drukuj
  • Kup licencję
  • Ocena:

    • słabe
    • nic specjalnego
    • dobre
    • bardzo dobre
    • znakomite

    21 głosów

Kolekcje i dodatki w "Gazecie Wyborczej"

W poniedziałek z ''Gazetą'':